Dlaczego warto jeść mirunę? Jej zalety zachwycają
Miruna grillowana, pieczona, smażona- jest wiele sposobów na przygotowanie ryby z rodziny dorszowatych. Miruna, oprócz wyjątkowego smaku, jest wyjątkowo zdrowa i szczególnie polecana osobom chorującym na serce, astmę i alergię. Dlaczego warto jeść mirunę? Jej zalety zachwycają.
Miruna jest rybą słonowodną z gatunku dorszowatych, którą w warunkach naturalnych można spotkać w Oceanie Spokojnym. Ryby hodowlane są mniejsze, a te na wolności osiągają nawet 1,5 kg wagi. Mięso miruny jest niezwykle delikatne, kruche i bardzo aromatyczne.
Całą tuszę, jak i filety miruny kupimy w każdym sklepie rybnym i większych marketach. Ryba doskonale smakuje zarówno smażona, pieczona, grillowana, jak i gotowana na parze. Możemy przygotować ją w chrupiącej panierce, rozmąconym jajku lub oprószyć pieprzem cytrynowym i solą, będzie pyszna.
Pomysł na pożywny i zdrowy obiad? Miruna w panierce podana z ziemniakami opiekanymi i surówką z kiszonej kapusty , danie za każdym razem błyskawicznie znika z talerzy i smakuje nawet największym niejadkom.
Jeśli chcesz zgrillować całą tuszę, oprósz pieprzu cytrynowego, dodaj posiekany czosnek, odrobinę posiekanej pietruszki, skrop cytryną. Tak przygotowaną rybę owiń folią aluminiową i piecz na grillu przez kilka minut.
Dlaczego warto jeść mirunę?
Miruna jest wyjątkowo zdrową rybą- zawiera duże ilości kwasów omega-3, które mają zbawienny wpływ na nasz organizm i są niezbędne w naszej diecie.
Kwasy omega-3 skutecznie obniżają poziom złego cholesterolu, regulują pracę serca i uszczelniają żyły, przez co zmniejszają ryzyko zawału, miażdżycy i innych chorób układu sercowo- naczyniowego.
Ryba to również źródło antyoksydantów, które działają przeciwzapalnie. Włączenie miruny do diety może więc naturalnie zmniejszyć przykre objawy astmy i alergii, a także usunąć z organizmu toksyny.
Źródło zdjęcia: canva/arfo
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Prosty patent na pyszne domowe kabanosy. Lepsze niż ze sklepu
-
Którą stroną tłuczka najlepiej rozbijać mięso? Wyjaśniamy czym się różnią
-
Prosty sposób na jajka na miękko. Już zawsze ugotujesz je idealnie
Źródło: porady.interia.pl