Dlaczego warto jeść rzodkiewki i co z nich przygotować?
Rzodkiewka jest kolorowym warzywem o wyjątkowym i wyrazistym smaku. Jest wiele powodów, dla których warto po nią sięgać. Jednym z nich jest znaczna zawartość błonnika — składnika istotnego w regulacji trawienia i poczucia sytości. Sprawdźcie jak skutecznie włączyć rzodkiewkę do swojego jadłospisu.
Rzodkiewka ma charakterystyczny smak, który nie każdemu odpowiada. Ze względu na wysoką zawartość składników odżywczych warto jednak dać jej kolejną szansę. Twarożek kanapkowy z dodatkiem tego smakołyku to nie jedyna opcja, by zaserwować warzywo. Znamy inne równie smaczne metody na skorzystanie z dobroczynnego działania warzywa.
Dlaczego warto sięgać po rzodkiewkę?
Warzywo jest skarbnicą wielu cennych składników odżywczych. Zawiera m.in. sporą dawkę witaminy C — w szklance specjału znajdziecie 17 mg tej witaminy , co u kobiet stanowi niemal 1/4 dziennego zapotrzebowania na ten składnik.
W rzodkiewce znajdziemy też sporo potasu, wapnia, fosforu, żelaza i magnezu. Niepozorne warzywo bogate jest również w witaminy z grupy B — m.in. niacynę — kwas foliowy oraz retinol i prowitaminę A. Będzie miało więc wpływ na wiele procesów w naszym organizmie.
Istotnym składnikiem rzodkiewki jest błonnik. Wystarczy zjeść kilka sztuk — a dokładniej pół filiżanki — by dostarczyć sobie 1 gram naturalnego regulatora trawienia. Błonnik skutecznie wesprze nasz organizm w profilaktyce zaparć.
Będzie też pomocny w kontroli poziomu cukru i cholesterolu we krwi, a także wydłuży czas odczuwania sytości po posiłku. Warto wiedzieć, że znaczną ilość błonnika zawierają także liście rzodkiewki — element rośliny, który często niestety wyrzucamy.
Jak najlepiej podać rzodkiewkę?
Kolorowe warzywo doskonale pasuje do sałatek, a dodać można zarówno kolorową część, jak i liście. Z tych drugich warto przyrządzić wyśmienitą pastę kanapkową o orzeźwiającym smaku. Będzie idealna do świeżego, domowego chleba oraz makaronów. Podajcie ją z plastrami pomidora malinowego, a smak was zachwyci.
Rzodkiewka niektórym z nas z pewnością posmakuje jako przekąska na zimno — z dodatkiem dipu czosnkowego na bazie jogurtu jest wyśmienita. Mało kto wie jednak, że można ją również przyrządzić na ciepło. Jednym ze sposobów będzie zrobienie z niej zupy z dodatkiem koperku i ziemniaków.
Sprawdźcie też koniecznie nasz przepis na rzodkiewkę smażoną z czosnkiem i natką pietruszki — będzie świetnym dodatkiem do delikatnych mięs. Możecie też zapiec warzywo w sosie z dodatkiem pomarańczy, ulubionej musztardy, miodu i sera feta. To idealna opcja, by nieco zmienić smak warzywa.
Źródło zdjęcia: canva/Tatiana Volgutova
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Czy ziemniaki z kiełkami są jadalne? Wyjaśniamy raz na zawsze
-
Bajecznie soczysta golonka Jakuba Kuronia. Nikt nie robi delikatniejszej i smaczniejszej
-
Jak doprawić kurczaka na parze? Lekko, szybko, bez tłuszczu i zbędnych kalorii
Źródło: zywienie.medonet, beszamel.se, odzywianie.hellozdrowie