Smakosze.pl Produkty Dlaczego warto jeść sandacza?
canva/irontrybex, Getty Images

Dlaczego warto jeść sandacza?

12 stycznia 2022
Autor tekstu: Adam Moskal

Sandacz jest wyjątkowo szlachetną rybą, która jednak nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem. Ryba ta ma delikatne białe mięso podobne do dorsza, charakteryzuje się niewielką zawartością tłuszczu i dużą ilością białka. Jest doskonałym sposobem na wprowadzenie do diety korzystnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.

Sandacz na polskich stołach nie pojawia się za często. Gdy myślimy o rybach, częściej wybieramy smacznego i popularnego łososia, który uważany jest za idealne źródło zdrowych tłuszczy. W praktyce sandacz jest znacznie lepszy.

Poza wartościami odżywczymi sandacz ma jeszcze jedną ogromną zaletę. Można go przygotować na wiele różnych sposobów, w zależności od naszych preferencji kulinarnych czy okazji. Dlatego zawsze warto mieć, choć kilka zamrożonych w zamrażalniku filetów.

Co skrywa w sobie sandacz?

Przede wszystkim sandacz pełen jest pełnowartościowego białka, przy jednoczesnej niskiej zawartości niezdrowych tłuszczu. Takie proporcje czynią z sandacza idealną rybę dla osób będących na diecie, lub chcących zdrowo się odżywiać.

Dużą częścią tłuszczy w tej rybie są wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które są bardzo ważne w zachowaniu zdrowego układu krążeniowego przez człowieka. Obecne są w nim kwasy omega-3 oraz omega-6.

Witaminy w sandaczu

Sandacz jest jednym z niewielu produktów spożywczym, w którym można znaleźć witaminę B12. Bierze ona udział w produkcji czerwonych krwinek, więc jej ewentualne niedobory mogą być katastrofalne.

Witamina D to kolejny mikroelement obecny w sandaczu. Witamina ta odpowiada za zdrowe i mocne kości - niedobory mogą wpływać na rozwój osteoporozy. Zimą jedzenie produktów z witaminą D jest szczególnie ważne, ponieważ właśnie wtedy najmniej jej przyjmujemy.

Jak przygotować sandacza?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, sandacza można sporządzić na wiele różnych sposobów. Najczęściej piecze się go w całości wraz z przyprawami i sokiem z cytryny, smaży na patelni czy gotuje na parze.

Sandacz sprawdza się również jako podstawa do zupy rybnej, kotlecików rybnych czy zapiekanek z makaronem. Polecamy eksperymentowanie podczas pichcenia sandacza, gdyż łatwo można odkryć pyszne kombinacje z produktów, które akurat ma się pod ręką w kuchni.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, ile dni możemy przechowywać w lodówce śledzie. Ten tekst wyjawia przepis na tatara ze śledzia.

Sandacz

źródło: canva/sergey02, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: kuchnia.wp.pl; zywienie.abczdrowie.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy