Dlaczego warto dodać cukier do ciasta na naleśniki?
Naleśniki są uniwersalnym przysmakiem, który przyrządzić można na wiele sposobów. Mało kto jednak wie, jak istotną rolę w ich przygotowaniu odgrywa cukier. Niestety jest on często pomijany, zwłaszcza w wytrawnych wersjach specjału. Wyjaśniamy, dlaczego warto do dodawać.
Słodkie naleśniki zastąpią niezdrowe desery
Dania z dodatkiem cukru wcale nie muszą być uznane za niezdrowe. Przecież, jeśli usmażymy naleśniki z dodatkiem nawet łyżki cukru, w jednej sztuce naprawdę nie znajdziemy go zbyt wiele. Usmażmy tylko wyrób na oleju, a pozostanie lekki. Delikatne placuszki uzyskamy też pomijając nabiał.
Dobrym pomysłem jest dodanie tłuszczu bezpośrednio do ciasta. Dzięki temu stanie się ono elastyczne, a my będziemy mogli smażyć naprawdę cienkie placki. W dalszej części podamy przepis na idealne deserowe naleśniki. Ale czy wiecie, że do wytrawnych naleśników też warto dodać cukru?
Dodaj cukru, a naleśniki wyjdą złociste
Zazwyczaj, gdy przygotowujemy naleśniki na słodko, do masy dodajemy cukier. Nie robimy jednak tego w przypadku naleśników, które zaserwować chcemy w wersji wytrawnej. A szkoda, bo dzięki temu składnikowi ciasto zyskuje ładny złocisty kolor.
Słodkie ciasto nie jest pożądane przy warzywnych kompozycjach, lecz jeśli cukru dodamy mało — na przykład pół łyżeczki — również spełni swoją rolę, a solą i innymi przyprawami jesteśmy w stanie wyprowadzić smak w takim kierunku, iż słodki dodatek nie będzie wyczuwalny.
Większa ilość stosowana do deserowych naleśników sprawi również, że ciasto po usmażeniu będzie niezwykle chrupiące. Jego delikatny karmelowy posmak idealnie zgra się z serkiem waniliowym czy owocowym dżemem.
Szybkie i pyszne naleśniki z cukrem
Przygotujcie 4 szklanki mleka, 3/4 szklanki zimnej wody, 3 żółtka, wspomnianą wcześniej łyżkę cukru, 1,5 szklanki mąki pszennej i 5 łyżek oleju. Wykonanie jest bardzo proste. Wystarczy, że „mokre” składniki wymieszamy w dużej misce, a następnie dodamy mąkę przesianą przez sito i wsypiemy cukier.
Dobrze wymieszane ciasto należy odstawić do lodówki na dwie godziny, a następnie usmażyć je na suchej patelni. Warto pamiętać o tym, by nie wlewać bardzo dużej ilości masy — im cieńszy placek, tym smaczniejszy będzie. Takie naleśniki doskonale smakują ze słodkimi kremami i owocami.
źródło: canva/proninamarina
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Idealnie kruche i mięciutkie rogaliki od niezawodnej siostry Salomei
Genialna przekąska dla każdego: pieczarki faszerowane mięsem mielonym
Nieziemsko soczyste kotlety schabowe marynowane w coli i keczupie
źródło: haps, kuchnia.wp