Smakosze.pl
Projekt bez tytułu (7)

canva/AlexPro9500

Co zrobić, żeby brokuły zachowały żywy, zielony kolor?

12 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 12 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Udostępnij:

Brokuły są smacznym i bogatym w cenne składniki odżywcze warzywem, które potrafi przysporzyć nieco kłopotu w przygotowywaniu. Wrzucenie ugotowanych różyczek do lodowatej ody to prosty trik, który sprawi, że warzywo zachowa swój piękny kolor i zachwyci smakiem. Wypróbujcie koniecznie.

Intensywna barwa i delikatna chrupkość są pożądanymi cechami ugotowanego brokuła. W takiej postaci warzywo to doskonale sprawdzi się jako składnik smażonego ryżu. Jeśli chcemy przygotować brokułowe kotlety, warto różyczki pogotować odrobinę dłużej. Postępujcie zgodnie z naszymi radami, a wyjdzie naprawdę pysznie.

Naleśniki z dodatkiem cukru są bardziej złociste

Dlaczego warto dodać cukier do ciasta na naleśniki?

CZYTAJ DALEJ

Jak dobrze przyrządzić brokuła?

Przede wszystkim musimy podzielić warzywo na różyczki. Starajmy się przy tym, by było one podobnej wielkości. Takie postępowanie pozwoli nam uniknąć sytuacji, w której mniejsze kawałki się rozpadną, podczas gdy inne będą jeszcze twarde.

Przed gotowaniem różyczki warto wrzucić do miski z zimna wodą z dodatkiem octu. Dzięki takiej kąpieli zagwarantujemy sobie brak obecności żyjątek w warzywie. Brokuły należy potem raz jeszcze opłukać, by pozbyć się całego octu.

Gdy mamy już czyste, drobne różyczki, przystępujemy do gotowania. W garnku podgrzewamy odpowiednio dużą ilość wody — brokuły po wrzuceniu powinny móc swobodnie pływać. Gotujemy je we wrzątku przez 5 minut.

Pilnujemy przy tym, by woda w garnku się nie kotłowała. Miękkie brokuły odławiamy łyżką cedzakową i sprawnie przekładamy do miski z lodowatą wodą. Trzymamy je w niej przez minutę i odcedzamy. Tak potraktowany brokuł zachowa swoją intensywnie zieloną barwę.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Najlepszy jest brokuł, który już przy zakupie jest zielony. Jeśli różyczki sklepowego warzywa zaczynają żółknąć lub pokrywają się czarnym nalotem, powstrzymajmy się od zakupu. Takie warzywo nie tylko będzie wizualnie nieatrakcyjne, ale też może być już zepsute.

Obierając brokuła, pamiętajmy, że jego łodyga również jest jadalna. Lepiej jednak użyć jej do innego dania, obierając ja uprzednio. Doskonale smakuje jako przekąska np. z delikatnym majonezem.

Sałatka z brokułami

Zahartowane brokuły będą się pięknie prezentowały w sałatce

źródło: canva/bhofack2

Podczas przygotowywania mięsa bardzo łatwo o karygodne błędy. Nr 5 popełnia niemal każdy

Slajd 1 z 6

Krojenie mięsa

Niewłaściwe krojenie mięsa

Mało kto zdaje sobie sprawę, że kierunek, w którym kroimy mięso, ma ogromne znaczenie. Pod żadnym wypadkiem nie powinniśmy tego robić wzdłuż włókien. Najlepiej kroić mięso w poprzek. Właśnie wtedy będzie ono odpowiednio kruche i soczyste. Kolejny slajd dotyczy błędu popełnianego przez wielu Polaków.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: blendman, dorotasmakuje

Zapraszamy na nasz Instagram

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

parówki

Porady

Jak prawidłowo gotować parówki?

Czytaj więcej >
rosół

Porady

Dlaczego do rosołu warto dodać ocet?

Czytaj więcej >

Porady

Jak zrobić flaki wołowe? Poradnik krok po kroku

Czytaj więcej >

Porady

Jak zrobić placki ziemniaczane?

Czytaj więcej >

Porady

Jakie ryzyko niesie ze sobą używanie mokrej rękawicy kuchennej?

Czytaj więcej >
Miękka i soczysta wątróbka

Porady

Co zrobić, żeby wątróbka wyszła miękka i soczysta?

Czytaj więcej >