Dlaczego warto namoczyć suszone owoce? Nie chodzi tylko o ich miękkość
Suszone owoce są pysznym dodatkiem do ciast i dań głównych, nie tylko świątecznych. Suszone jabłka, figi, daktyle, morele, śliwki, żurawina i inne będą o wiele zdrowsze i smaczniejsze, kiedy przed dodaniem ich do wypieków i potraw, namoczymy je w gorącej wodzie. Dzięki temu zmiękną, ale też zostanie z nich wymyta część konserwantów. Suszone owoce są wyśmienitym dodatkiem do domowych wypieków. Dodajemy je do masy makowej, keksa, sernika. Dekorujemy nimi drożdżówki, pączki, dodajemy je do świątecznej kutii. Niektóre owoce, np. suszone śliwki, warto wrzucić również do bigosu, ponieważ podkręcą jego smak.
Suszone owoce są dość twarde, dlatego też warto namoczyć je w ciepłej wodzie zanim dodamy je do ciasta, masy makowej, bigosu lub innych dań. Nie tylko zmiękczenie produktu jest jednak powodem, dla którego powinniśmy moczyć suszone owoce.
Dlaczego należy namoczyć suszone owoce?
Suszone owoce po namoczeniu są miękkie i o wiele smaczniejsze, zwłaszcza w domowych wypiekach. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego powinniśmy wykonać tę czynność. Namaczanie owoców pozwala na pozbycie się części konserwantów, które mają chronić produkt przed pleśnieniem.
Woda zmyje również bakterie i chorobotwórcze drobnoustroje. Suszone owoce przełóż do miski, zalej gorącą wodą i odstaw na 20-30 minut. Suszone śliwki muszą moczyć się o wiele dłużej, nawet kilka godzin. Najlepiej więc zalej je wodą dzień wcześniej i odstaw na całą noc.
W tym miejscu warto dodać, że konserwanty są dodawane do tradycyjnie produkowanych owoców suszonych. Nie zawierają ich produkty ekologiczne. Niestety te drugie są o wiele droższe.
Jak przechowywać suszone owoce, żeby zachowały świeżość i smak?
Suszone owoce powinny być przechowywane w szczelnie zamkniętym pojemniku. Najlepiej w szklanym słoiku. Szczelne zamykanie zapobiega przedostawaniu się wilgoci i powietrza do produktów i tym samym zapobiega zepsuciu.
Suszone owoce zawsze przechowuj w wyparzonym i dokładnie wysuszonym słoiku. Wyparzenie to najlepszy sposób na pozbycie się bakterii i drobnoustrojów, które powodują pojawienie się pleśni.
Jak długo można przechowywać śledzie? Dowiedz się również, jak sprawdzić, czy jajka są świeże . Nie ma lepszej metody.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Podlewasz mięso na gulasz gorącą wodą? Wlej też szklankę aromatycznego napoju. Smak dania zachwyci
-
Tajemnicze grzyby mun. Poznaj ich właściwości, sprawdź do czego warto je dodawać
-
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama