Smakosze.pl
Jak sprawdzić, czy jajka są świeże?

canva/CatMiche

Jak sprawdzić czy jajka są świeże? Wystarczy 1 rzut oka i pozbędziesz się wątpliwości

23 Listopada 2022

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Czy wiecie, jak sprawdzić, czy jajka są świeże? Dokładne obejrzenie skorupki wystarczy. Chropowata i matowa powierzchnia otoczki świadczyć będzie o dobrym stanie produktu. To jeden z kilku testów, jakim poddać możemy jajo, by upewnić się, że jego zjedzenie będzie bezpieczne.

Jajka często trafiają na nasze śniadaniowe talerze. Aby zjedzenie sadzonego czy jajecznicy nie skończyło się źle, warto zadbać o świeżość składników. Dobrą praktyką jest kupowanie mniejszych ilości produktów, by uniknąć ich zepsucia. Jak jednak zorientować się, czy do niego nie doszło? Podpowiadamy.

Patent na puszyste kotlety mielone

Najlepszy przepis na puszyste kotlety mielone. Sekret tkwi w 1 babcinej sztuczce

CZYTAJ DALEJ

Wiemy, jak sprawdzić, czy jajka są świeże

Jak już wspomnieliśmy, produkt, który bezpiecznie można sięgać, będzie miał skorupkę pełną nierówności i pozbawioną blasku. Gładkość i połysk powinny nas zaalarmować — takie jajko jest już zepsute.

Uważać należy też na sztuki, w których otoczka została naruszona. Jeśli nie zorientowaliśmy się o tym przy zakupie, warto zrezygnować ze spożywania takiego jajka. Aby się upewnić, czy to dobry krok, warto rozbić jajo i zobaczyć jak się zachowa. Jeśli rozpłynie się, a żółtko i białko nie będą do siebie ściśle przylegać, należy je wyrzucić.

Test szklanki pomoże sprawdzić świeżość

Jajka, które już leżą w lodówce przetestować można na jeszcze jeden sposób. Włożenie ich do szklanki z wodą jest dobrze znanym sposobem rozstrzygnięcie, czy można jeszcze je zjeść. Jeżeli zanurzony produkt po chwili zacznie pływać po powierzchni, należy go wyrzucić.

Gdy nasze jajko po opadnięciu na dno leży płasko na bokach, mamy do czynienia z bardzo świeżą sztuką. Egzemplarze, które na dnie stoją, lub jakkolwiek w całości nie stykają się z dnem, najprawdopodobniej można jeszcze zjeść, ale należy mieć świadomość, że mają już kilka tygodni.

Po ugotowaniu warto jeszcze dodatkowo im się przyjrzeć. Dodatkową wskazówką na temat świeżości będzie położenie żółtka. Przylegające do skorupki świadczy o tym, że jajo spędziło już trochę czasu w lodówce i do najświeższych nie należy.

Na naszej stronie znajdziecie pomysły na dania z jajek. Polecamy znakomitą jajecznicę z boczniakami. Być może także skusi was prosty patent na jajko w koszulce — jest idealne do tostów, a nie użyjemy octu.

Wiemy, jak sprawdzić, czy jajka są świeże

canva/Felicity Tai, Pexels

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Tagi:

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak długo można przechowywać śledzie? Dodatki mają wielkie znaczenie, bądź ostrożny

Czytaj więcej >
krokiety

Porady

Mrozisz krokiety w panierce z bułki tartej? Wystrzegaj się prostego błędu

Czytaj więcej >

Porady

Jak zabielać zupę, by śmietana się nie zwarzyła? Zawsze pamiętaj o 2 czynnościach. Gwarantują sukces

Czytaj więcej >

Porady

Jak zabezpieczyć otwarty koncentrat pomidorowy przed pleśnieniem? Znamy 2 skuteczne sposoby

Czytaj więcej >
Jak przechowywać jabłka?

Porady

Jak przechowywać jabłka? Poradnik krok po kroku

Czytaj więcej >
awokado

Porady

Czy awokado jest owocem, czy warzywem? Rozwiewamy wątpliwości

Czytaj więcej >