Smakosze.pl Porady Doktor technologii żywienia bije na alarm, chodzi o deski do krojenia. Używasz jej? Nie zapominaj o tej czynności
Canva/natashamam/ TikTok/@karolinakowalczyk

Doktor technologii żywienia bije na alarm, chodzi o deski do krojenia. Używasz jej? Nie zapominaj o tej czynności

13 września 2023

Deska do krojenia to przedmiot, który chyba wszyscy mamy w swoich kuchniach. Ułatwia nam życie podczas przygotowywania kanapek i produktów, z których gotujemy i smażymy różne dania. Jednak, jeśli korzystasz z drewnianej deski do krojenia, to musisz pamiętać o jednej bardzo ważnej czynności. Zwraca na nią uwagę Karolina Kowalczyk, która jest doktorem technologii żywienia.

Drewniana deska do krojenia, czyli o tym pamiętaj

Na rynku znajdziemy szeroki wybór desek do krojenia. Deski są wykonane z drewna, babusa, plastiku. Znajdziemy też deski kamienne . Zwykle w swoich kuchniach mamy więcej niż jedną deskę do krojenia.

Oddzielna jest do krojenia pieczywa, inna natomiast do przygotowywania mięsa. Jeśli jednak korzystasz tylko z jednej deski do krojenia w swojej kuchni, to popełniasz błąd. Podczas krojenia w desce dochodzi do pewnych uszkodzeń. W nich gromadzą się bakterie, wirusy i brud z poprzednich czynności.

deski
Canva/Vladimir Gladkov
Zabrała dziecko do restauracji. Slowa kelnera niemal doprowadziły ją do łez

Deska do krojenia, czyli grzyby i wirusy

Powinniśmy korzystać z dwóch drewnianych desek do krojenia. Jedna z nich powinna być przeznaczona do krojenia surowego mięsa. Tę deskę musimy porządnie myć, wyparzać i impregnować . Druga drewniana deska może być przeznaczona do krojenia warzyw, owoców i nabiału.

Doktor Karolina Kowalczyk, która jest technologiem żywienia, zaznacza, że sama korzysta z kilku desek. Plastikowych używa do krojenia nabiału oraz warzyw i owoców, a granitowej do krojenia surowego mięsa. Jednak w zupełności wystarczy, żebyśmy mieli w swoich kuchniach dwie deski do krojenia. Warto też o nie odpowiednio dbać.

Jak zadbać o deskę do krojenia?

Dr Karolina Kowalczyk podkreśla, by nigdy nie używać deski, na której kroimy surowe mięso, do krojenia innych produktów. Deski granitowe i szklane tępią noże. Deska drewniana jest tu lepsza. Deskę plastikową łatwiej myć, bo w deskach drewnianych łatwiej gromadzą się bakterie i wirusy.

Bardzo ważne jest, żebyśmy pamiętali o wyparzaniu desek. Jeśli zauważymy, że ten przedmiot jest już mocno zarysowany i zniszczony, to warto wymienić ją na nowy. W uszkodzeniach gromadzą się bakterie i grzyby, a te są groźne dla naszego zdrowia. Pisaliśmy o tym, dlaczego włożyć deskę do krojenia do lodówki. Radziliśmy też, jak szybko wyczyścić deskę do krojenia.

deska do krojenia
Canva/The Aris Leoven Collection

Źródło: Facebook/ Smakosze.pl

Polacy zapomnieli o tym napoju, a jest niesamowicie zdrowy. Dietetyk ujawnił zadziwiające fakty
Bez pieczenia, parzonego ciasta i brudzenia rąk. Ta karpatka podbiła serca Polaków
Obserwuj nas w
autor
Katarzyna Rachańska

Redaktorka portalu Smakosze.pl z pasją poznająca nowe smaki i potrawy. Ciekawa nie
tylko oryginalnych dań, ale też ich twórców. Uwielbia ciasta, desery i wyborną kawę, bez
której nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy