Ekspresowa zupa krem z dyni od Ewy Wachowicz
Zupy z sezonowych warzyw są najlepszym wyborem, jeśli chcemy zjeść sycący i rozgrzewający posiłek. Jesienią warto zrobić krem z dyni. Ewa Wachowicz poleca, by po smażeniu czosnku i cebuli przepłukać patelnię odrobiną bulionu. Mieszankę należy dodać do garnka z zupą. Sztuczka sprawi, że jej smak będzie bardziej wyrazisty, a aromat na długo pozostanie w pamięci.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Przepis na ekspresowy krem z dyni Ewy Wachowicz
Składniki:
-
1 kg dyni olbrzymiej
-
3 szklanki bulionu warzywnego
-
1 cebula
-
3 ząbki czosnku
-
1 łyżka oleju rzepakowego
-
1 cebula
-
1 szklanka śmietanki 12% lub kwaśnej śmietany
-
1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
-
sól i pieprz w ilości do smaku
-
prażone pestki dyni
-
łyżka oleju z pestek dyni lub oliwy do dekoracji
Przygotowanie:
W garnku podgrzewamy bulion. Dynię obieramy ze skóry i oczyszczamy z pestek, a następnie kroimy ją w niewielką kostkę i dodajemy do garnka z bulionem. Zagotowujemy. Cebulę oraz czosnek obieramy z łupiny i siekamy.
Na patelni rozgrzewamy olej i szklimy na nim cebulę. Pod koniec smażenia dodajemy czosnek. Zawartość patelni przenosimy do garnka. Odrobinę bulionu wlewamy do naczynia , opłukujemy je i przelewamy płyn do garnka. To pomoże „przenieść smak” do dania.
Zupę gotujemy do miękkości dyni , czyli około 30 minut. Blendujemy ją na gładki krem i doprawiamy. Zabielamy śmietanką, cały czas mieszając, aby się nie zwarzyła. Posypujemy pestkami dyni i polewamy odrobina oleju lub oliwy.
Wskazówki:
-
Im drobniej pokroicie dynię, tym szybciej zupa będzie gotowa. Możecie też użyć purée dyniowego. Wtedy wystarczy tylko ogrzać je w bulionie.
-
Do kremu można użyć innej odmiany dyni. Wybierając hokkaido nie będziecie musieli jej obierać, co dodatkowo przyspieszy przygotowanie. Zupa jednak może wyjść nieco gęstsza.
-
Jeśli krem wyjdzie zbyt gęsty, zawsze możecie dolać do niego odrobinę wody, wody z sosem sojowym lub bulionu.
-
Śmietankę możecie wlać dopiero do zupy przelanej na talerz. Zupa bez dodatku nabiału dłużej postoi w lodówce. Jeżeli od razu po zagotowaniu zamkniecie ją w słoikach, będzie zdatna do spożycia jeszcze przez około 3 tygodnie .
Po więcej przepisów na dyniowe dania wejdźcie na naszą stronę. Polecamy tę recepturę na kotlety mielone z dynią i szczypiorkiem . Na jesienne podwieczorki idealne natomiast te racuchy .
Źródło zdjęcia: canva/ bit245
Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Ewa gotuje szybko; Ewa Wachowicz