Fenomenalne właściwości mrożonej cytryny
Cytryna sama w sobie stanowi witaminową bombę - z uwagi na dużą zawartość witaminy C i przeciwutleniaczy. Po zamrożeniu jej korzystanie z tych dobroczynnych właściwości jest jeszcze prostsze. Wystarczy wszak wyjąć zamrożony na kość owoc i zetrzeć go do deseru czy sosu.
Cytryny towarzyszą nam od lat i cały świat pokochał je nie tylko za kwaśny, orzeźwiający smak, lecz również prozdrowotne działanie. Szczególnie doceniona została przez marynarzy, którzy przed wynalezieniem puszek, korzystali z cytryny w walce ze szkorbutem.
Dzisiaj szkorbut praktycznie nam nie zagraża, jednak cały czas warto regularnie jeść cytryny. Aby ułatwić sobie to zadanie, można włożyć je do zamrażalnika i ścierać do swoich potraw czy napojów jak ser.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Cytryna z zamrażalnika
Jak przygotować mrożoną cytrynę? Cała operacja jest banalnie prosta, lecz na początku należy owoce dokładnie umyć. Za pomocą letniej wody i delikatnej gąbki wyszoruj skórkę ze wszelkich zanieczyszczeń.
Następnie osusz je ręcznikiem papierowym. Teraz nie pozostało nic innego, jak włożyć je do zamrażalnika na kilkanaście godzin i poczekać, aż całkowicie się zamrożą.
Jak stosować mrożoną cytrynę?
Aby łatwo można było ją ścierać, warto używać jej zaraz po wyjęciu z zamrażalnika. Za pomocą tarki o małych oczkach wystarczy jedynie zetrzeć odpowiednią ilość owocu.
Jeśli chcesz, aby tarcie było jeszcze łatwiejsze, użyj mikrotarki, która pozwala wygodnie rozdrabniać parmezan, gałkę muszkatołową i inne twarde produkty spożywcze.
Właściwości cytryny
Owoc ten dostarcza sporo witaminy C i wapnia, a w skórce zawiera znacznie więcej wartości odżywczych niż miąższu czy soku. Pozytywnie wpływa na pracę wątroby, działa bakteriobójczo i grzybobójczo.
Chcesz poznać więcej kulinarnych ciekawostek? Sprawdź nasze inne newsy, w których zdradzamy mnóstwo smacznych informacji. W tym artykule opisujemy najlepszy sposób na przechowywanie surowych ryb. Ten tekst poświęcony został metodzie na usunięcie gorzkiego smaku ze smażonej wątróbki.
Źródło: canva.com/Lukas, Pexels
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: