Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Jak przygotować domowy ocet z pomidorów?
Adam Moskal
Adam Moskal 11.08.2021 02:00

Jak przygotować domowy ocet z pomidorów?

Ocet pomidorowy w przygotowaniu
canva.com/JackF, Getty Images

Ocet pomidorowy ma szereg prozdrowotnych właściwości, a możliwości użycia go w kuchni są ogromne. Co więcej, można z łatwością przygotować go w domowym zaciszu. Jego smak świetnie komponuje się z daniami kuchni śródziemnomorskiej, dipami czy sosami sałatkowymi.

Ocet pomidorowy zalecany jest osobom z chorobami układu krążenia, ponieważ likopen zawarty w pomidorach zmniejsza ciśnienie krwi i spowalnia odkładanie się blaszek miażdżycowych. Dodatkowo powinny spożywać go osoby chore na anemię, ponieważ ułatwia przyswajanie niehemowego żelaza.

Dużą zaletą tego octu jest niski indeks glikemiczny, dlatego diabetycy mogą konsumować go bez przeszkód. Można dodawać go do sałatek, zup, sosów, marynat, pesto i innych dań, w których sprawdzają się produkty o intensywnym smaku.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Przepis na ocet pomidorowy

Chcesz poznać więcej kulinarnych ciekawostek? Sprawdź nasze inne newsy, w których zdradzamy mnóstwo smacznych informacji. W tym artykule opisujemy najlepszy sposób na przechowywanie surowych ryb. Ten tekst poświęcony został metodzie na usunięcie gorzkiego smaku ze smażonej wątróbki.

Składniki:

  • 1.5 kg pomidorów

  • 100 g cukru

  • 350 ml wody

Zacznij od delikatnego opłukania pomidorów pod bieżącą wodą. Owoce powinny być dojrzałe i słodkie, co pozwoli uzyskać ocet o intensywnym smaku. Pokrój je w plastry i przełóż do dużego słoja o pojemności 2-3 litrów.

350 ml przegotowanej i ostudzonej wody podgrzej delikatnie w garnku. Gdy będzie lekko ciepła, rozpuść w niej cukier. Zalewę wlej do pomidorów, a wierzch naczynia przykryj kilkoma warstwami gazy i zaciśnij je gumką recepturką.

Odstaw słoik na 2 tygodnie. Każdego dnia delikatnie przemieszaj jego zawartość. Po 2 tygodniach odcedź pomidory, a płyn pozostaw jeszcze 1 tydzień do fermentacji. Po wszystkim przelej ocet do czystej i wyparzonej butelki szklanej, szczelnie zakręć i przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu.

Ocet w butelkach
undefined

Źródło: canva.com/AlexPro9500, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: onet.pl; bieszczadzkaspizarnia.com.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Ocet Pomidory