Smakosze.pl
Ryby w lodówce

Canva / Jc_Dh

Jak przechowywać surowe ryby?

11 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Ryby często goszczą na naszych stołach. Czasami przez niewłaściwie przechowywanie mogą one szybko stracić swoją świeżość. Warto wiedzieć, w jaki sposób przechowywać surowe ryby. Najlepiej umieścić ją w misce z kostkami lodu, którą wstawiamy do lodówki.

Smakowite ryby stanowią istotny element jadłospisu wielu smakoszy. Oczywiście wszystkim najbardziej zależy na tym, by były one jak najbardziej świeże. Niestety, nieodpowiednie warunki przechowywania mogą odbić się na zakupionych przez nas rybach.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Jak przechowywać ryby?

Nie da się ukryć, że ryby zajmują szczególne miejsce w świecie kulinariów. Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, jak wyglądają realia dotyczące mrożonych produktów. Dziś pod lupę weźmiemy kwestię odpowiedniego przechowywania ryb.

Surowe ryby oczywiście należy trzymać w lodówce. Jednak warto wcześniej wstawić je do miski z kostkami lodu. Takie warunki sprawią, że ryby zachowują świeżość nawet przez dwa dni.

Przed wstawieniem ryby do lodówki należy ją odpowiednio przygotować. Wówczas będziemy mogli cieszyć się świeżym produktem jeszcze dłużej. Wystarczy pamiętać o kilku istotnych zasadach.

Ciasto bez pieczenia z truskawkową galaretka

Zachwycające ciasto bez pieczenia z truskawkową galaretką

CZYTAJ DALEJ

Ryby dłużej zachowają świeżość

Już podczas wizyty w sklepie musimy zwrócić uwagę na to, jakie ryby lądują w naszych koszykach. Dobry produkt poznamy między innymi po sprężystości mięsa. Po wyjęciu ryby ze sklepowej lodówki najlepiej przełożyć ją do torby termicznej.

Rybę w domu oczyszczamy i myjemy. Następnie osuszamy ją papierowymi ręcznikami. Dopiero wtedy umieszczamy rybę w misce z lodem. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by ją wcześniej zamarynować.

Zamarynowanie ryby dodatkowo przedłuży jej świeżość. Najlepiej wykorzystać sól, sok z cytryny, czosnek i cebulę. Wykasują one działanie spowalniające rozwój drobnoustrojów. Godny uwagi jest przepis na śledzie z jabłkiem i musztardą.

Ryba w lodzie

Ryba w lodzie

Canva / Михаил Руденко

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Dorota smakuje

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub Kossakowski

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczącą fonii i obrazu. Kulinaria również odgrywają istotną rolę w moim życiu i chętnie eksperymentuję w kuchni. Wcześniej pisałem treści dla portalu Pikio. Od jakiegoś czasu jestem związany z redakcją Smakoszy. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

ser żółty

Porady

Jak przechowywać ser, żeby nie spleśniał?

Czytaj więcej >
Jak doprawić grzyby?

Porady

Jak doprawić leśne, smażone grzyby

Czytaj więcej >

Porady

Czy zupę ogórkową można mrozić?

Czytaj więcej >
flaki

Porady

Jak ugotować flaki, żeby nie wyszły gorzkie?

Czytaj więcej >
czosnek

Porady

Prosty sposób na uprawę zimowego czosnku

Czytaj więcej >
zielona dynia

Porady

Jak wykorzystać w kuchni zieloną dynię?

Czytaj więcej >