GIS ostrzega – makaron wycofany ze sklepów
GIS wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące popularnego makaronu o wycofywaniu go ze sprzedaży. Powodem jest zanieczyszczenie jednego ze składników 2-chloroetanolem. W Unii Europejskiej obecność tej substancji w żywności jest niedozwolona.
GIS jest urzędem, dzięki któremu wielu obywateli może na co dzień spać spokojnie. Dba on bowiem o jakość i bezpieczeństwo wielu produktów spożywczych dostępnych w sklepach.
Niekiedy GIS samodzielnie prowadzi badania żywności, tym razem został jednak poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach o wycofywaniu makaronu ze sprzedaży przez producenta.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
GIS ostrzega przed kupowaniem i spożywaniem popularnego makaronu
Makaron jedzony jest przez tysiące z nas praktycznie codziennie, więc ewentualne niebezpieczne substancje w nim zawarte mogą nam poważnie zaszkodzić, doprowadzając do problemów ze zdrowiem.
Główny Inspektor Sanitarny poprzez system RASFF dostał informację o wycofywaniu makaronu przez firmę Pasta Natura Srl z powodu wykorzystania składnika, zawierającego 2-chloroetanol - substancję pochodną tlenku etylenu i bardzo niebezpieczną dla człowieka.
Szczegółowe informacje na temat produktu
-
Producent: Pasta Natura Srl
-
Dystrybutor w Polsce: Bio Planet S.A., Wilkowa Wieś 7, 05-084 Leszno
-
Nazwa produktu: Makaron (kukurydziany z kurkumą i pieprzem) penne, bezglutenowy bio
-
Gramatura: 250 g
-
Data minimalnej trwałości: 16.02.2024
Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej cały czas monitorują proces wycofania z rynku partii makaronu wymienionej powyżej.
Zalecenia dla konsumentów
W przeciwieństwie do niektórych wcześniejszych ostrzeżeń tym razem nie podano żadnej informacji o możliwości zwrotu zanieczyszczonego makaronu. Inspektorat informuje, że nie należy spożywać partii produktu określonej w tym komunikacie
Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł , w którym zdradzamy, dlaczego cebula w łupinie powinna znaleźć się w rosole. W tym tekście z kolei wyjaśniamy, czy można uratować nadpleśniałego brokułu przed wyrzuceniem do kosza na śmieci.
Źródło: gov.pl
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: gov.pl