Smakosze.pl
Wątróbka z cebulką

canva/Slatan

Ile czasu smażyć wątróbkę?

24 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Wątróbka może wyjść po usmażeniu gorzka, twarda jak podeszwa buta i zaskakująco sucha. Jeśli chcesz uniknąć takiej wpadki, nie przekraczaj 5 minut na liczniku podczas obróbki termicznej. Z kolei 3 minuty wystarczą, aby uzyskać krwisty stopień wysmażenia.

Wątróbka jest zmorą z dzieciństwa dla wielu ludzi. Okazuje się jednak, że z wiekiem wiele osób, które w dzieciństwie nie było w stanie jej nawet przełknąć, zaczyna pałać do niej sympatią.

Obecnie często podawana jest na obiad wśród osób starszych, którzy z biegiem lat polubili jej smak oraz konsystencję. Aby osiągnąć mistrzowski poziom w jej gotowaniu, należy trzymać się ścisłych ram czasowych podczas smażenia.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Jak usmażyć idealną wątróbkę?

Po pierwsze istotnym elementem jest unikanie częstego przewracania wątróbki na patelni - należy bowiem zaczekać, aż z jednej strony wytworzy się rumiana skórka i dopiero wtedy można ją przekręcić.

Jeśli preferujesz krwiste steki wołowe i taką samą chcesz wątróbkę, z obu stron wystarczy smażyć ją 3 minuty na każdą ze stron. Z kolei dobre wysmażenie zajmuje maksymalnie 5 minut.

Kotlety mielone z kiszoną kapustą

Obłędnie pyszne kotlety z kiszoną kapustą

CZYTAJ DALEJ

Jak przyprawiać wątróbkę?

Osoby traktujące ją jak kotlety schabowe i solące ją na długo przed smażeniem, popełniają ogromny błąd. Sól wyciąga w końcu wilgoć, co sprawia, że mięso staje się nieprzyjemnie suche i twarde.

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy, dlaczego cebula w łupinie powinna znaleźć się w rosole. W tym tekście z kolei wyjaśniamy, czy można uratować nadpleśniałego brokułu przed wyrzuceniem do kosza na śmieci.

Dlatego też doprawia się ją zaraz przed podaniem, aby sól nie miała okazji spenetrować jej zbyt głęboko. W przypadku pieprzu nie musimy zachowywać aż tak dużej ostrożności.

Co zrobić, aby nie pryskała podczas smażenia?

W wątróbce znajduje się ogromna ilość wody, która w kontakcie z gorącym tłuszczem zaczyna pryskać we wszystkie strony. Dlatego jej powierzchnia przed położeniem na patelnie musi być całkowicie sucha.

Po pokrojeniu jej wystarczy, że odłoży się ją na kilka chwil przykrytą ręcznikiem kuchennym. Papier wchłonie wodę. Nie wolno jej również nakłuwać, aby cenna wilgoć nie wyciekała podczas smażenia - dlatego przewracać należy ją szczypcami lub szpatułką.

Wątróbka

Źródło: canva.com/JackF

Jak dobrze znasz tradycyjne, polskie potrawy? Tylko geniusz zdobędzie komplet punktów

Pytanie 1 z 9

Farsz w pierogach ruskich musi zawierać

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: przepisy.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam Moskal

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Dlaczego warto iść na grzyby o świcie?

Czytaj więcej >
zupa ogórkowa

Porady

Jak zrobić bardzo gęstą i pożywną zupę ogórkową?

Czytaj więcej >

Porady

Jak długo należy gotować leśne grzyby?

Czytaj więcej >
czasznica olbrzymia

Porady

Niezwykły grzyb w polskich lasach

Czytaj więcej >
rosół

Porady

Dlaczego szefowie kuchni wlewają ocet do rosołu?

Czytaj więcej >

Porady

Kiedy należy dodawać śmietanę do zupy?

Czytaj więcej >