Idealna na jesień, sycąca fasolka po bretońsku z mięsem mielonym
Fasolka po bretońsku jest jednym z najczęściej przygotowywanych dań na bazie fasoli w Polsce. Polacy po prostu uwielbiają tę sycącą potrawę, która rozgrzewa na długie godziny. Jeśli zamienisz kiełbasę na mięso mielone, uzyskasz znacznie smaczniejszą wersję.
Fasolka po bretońsku to prawdopodobnie najlepsza potrawa na obecną porę roku. Jesienią jest zimno, a więc organizm potrzebuje większej ilości kalorii niż zwykle - poniższy przepis doskonale syci na cały dzień.
Klasycznie w fasolce po bretońsku znajduje się wędzona kiełbasa, nadająca całości lekko dymnego aromatu. Zamieniając ją na mieloną wieprzowiną lub wołowiną, uzyskuje się znacznie lepszy smak oraz konsystencje.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Przepis na fasolkę po bretońsku bez kiełbasy
Masz ochotę na więcej kulinarnych ciekawostek? Sprawdź nasze inne newsy, w których zdradzamy mnóstwo smacznych informacji. W tym artykule pokazujemy sposoby na łatwe otwarcie słoika. Z tego tekstu dowiesz się, jak z łatwością ubijać śmietanę na sztywno.
Składniki:
-
400 g fasoli „Piękny Jaś”
-
2 liście laurowe
-
4 ziarna ziela angielskiego
-
300 - 350 g mielonego mięsa z łopatki
-
100 g wędzonego boczku
-
1 marchewka
-
1 pietruszka
-
1 łodyga selera naciowego
-
2 pomidorów z puszki
-
2 cebule
-
3 ząbki czosnku
-
200 g koncentratu pomidorowego
-
1 łyżeczka domowego pieprzu ziołowego
-
½ łyżeczki mielonego kminku
-
1 łyżeczka słodkiej papryki
-
1 łyżeczka wędzonej papryki
-
2 łyżki cząbru
-
1 łyżeczka soli słonecznej
Dzień wcześniej namocz w dużej ilości wody fasolę. Przełóż ją następnego dnia do garnka, wrzuć liście laurowe oraz ziele angielskie i gotuj przez godzinę . Boczek pokrój w kostkę i podsmaż go na patelni.
Do zrumienionego boczku wrzuć mielone mięso i smaż je, aż stanie się brązowe. Wrzuć siekaną w kostkę cebulę oraz zmiażdżony czosnek. Po chwili dodaj startą marchewkę z pietruszką, oraz pokrojony w plasterki seler. Duś całość, aż warzywa zmiękną, a następnie wlej pomidory z puszki.
Do fasoli dodaj zawartość patelni, pieprz ziołowy, kminek, cząber, paprykę, cząber, sól słoneczną i gotuj na niewielkim ogniu przez pół godziny. Na koniec dodaj koncentrat pomidorowy. Podawaj ze świeżym chlebem.
Źródło: canva/DreamBigPhotos, Getty Images
Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: gdywbrzuchuburczy.blogspot.com