Smakosze.pl
Otwieranie słoika

canva/Highwaystarz-Photography

Jak z łatwością otworzyć słoik?

25 Września 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Długo zamknięty słoik potrafi stawić niezły opór, gdy chce się go otworzyć - taka sytuacja zdarza się najczęściej wtedy, gdy jest nam potrzebna jego zawartość. Na szczęście istnieją sposoby, aby łatwo sobie z tym poradzić. Poniższe trzy metody sprawią, że więcej nie będziesz potrzebować pomocy.

Z czasem słoik potrafi się mocno połączyć z zakrętką, przez co ta nie chce puścić podczas odkręcania. Zdarza się, że nawet najsilniejszy domownik nie może dać rady takiemu słoikowi.

Nie trzeba się jednak żegnać z jego zawartością, wyrzucając zapieczony słoik. Trzeba jedynie odrobiny sprytu, a zakrętka wręcz sama wyskoczy z gwintu.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Otwieranie słoika ciepłem

Metal, z którego wykonana jest nakrętka, kurczy się i zwiększa swoją objętość, w zależności od jakiej jest temperatury. Dlatego, gdy zmagasz się z zakrętką, zanurz ją na kilka sekund we wrzątku. Uważaj jednak, aby się nie poparzyć.

Po tym czasie wyciągnij słoik, osusz go i przez ręcznik złap za wieczko. Teraz nic nie będzie stawało na przeszkodzie między Tobą a pyszną zawartością.

Przecedzanie rosołu

Czy trzeba przecedzać rosół po ugotowaniu?

CZYTAJ DALEJ

Uderzanie w dno

Jeśli pod ręką nie mamy żadnego garnka z wodą, można zastosować inny trik. Odwróć słoik do góry dnem i uderz kilka razy w jego dno.

Na naszej stronie zamieściliśmy także mnóstwo innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą ci się spodobać. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjaśniamy, jak długo trzeba gotować grzyby leśne. W tym tekście zdradzamy, jak wykorzystać w kuchni obierki z marchewki.

Ciśnienie powinno poluzować zakrętkę. Zamiast uderzania można również potrzeć parę razy powierzchnią wieczka o blat. Każda z metod jest tak samo wydajny.

Podważanie krawędzi nożem

Ostatni sposób można użyć w sytuacji, gdy nie zależy na wielokrotnym użytku słoika - niszczy on bowiem zakrętkę, często w nieodwracalny sposób.

Pod krawędź, między szkłem a metalem, należy wbić czubek noża i podważyć ją do góry. Odgięta krawędź zakrętki umożliwi bezproblemowe jej odkręcenie.

Istnieje możliwość zrobienia również niewielkiej dziurki na środku zakrętki, co wyrównuje ciśnienie pomiędzy atmosferą a wnętrzem słoika.

Jak z łatwością odkręcić słoik?

Źródło: canva/Highwaystarz-Photography, Getty Images

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy 

10 pytań dla geniuszy kulinarnych. Sprawdź, ile wiesz o ukochanych warzywach

Pytanie 1 z 10

Szczypior to liście młodego/młodej:

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: kuchnialidla.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak zrobić sos do mięsa?

Czytaj więcej >

Porady

Jak najszybciej sparzyć kapustę na gołąbki?

Czytaj więcej >

Porady

Najczęstsze błędy podczas przygotowania ryb

Czytaj więcej >

Porady

Jak podgrzewać jedzenie w mikrofalówce, żeby nie było zimnie w środku?

Czytaj więcej >
Obieranie ogórka

Porady

Jak wykorzystać obierki po ogórkach?

Czytaj więcej >
Soczyste kotlety mielone od Magdy Gessler

Porady

Niezawodny patent Magdy Gessler na soczyste kotlety mielone

Czytaj więcej >