Jak z łatwością otworzyć słoik?
Długo zamknięty słoik potrafi stawić niezły opór, gdy chce się go otworzyć - taka sytuacja zdarza się najczęściej wtedy, gdy jest nam potrzebna jego zawartość. Na szczęście istnieją sposoby, aby łatwo sobie z tym poradzić. Poniższe trzy metody sprawią, że więcej nie będziesz potrzebować pomocy.
Z czasem słoik potrafi się mocno połączyć z zakrętką, przez co ta nie chce puścić podczas odkręcania. Zdarza się, że nawet najsilniejszy domownik nie może dać rady takiemu słoikowi.
Nie trzeba się jednak żegnać z jego zawartością, wyrzucając zapieczony słoik. Trzeba jedynie odrobiny sprytu, a zakrętka wręcz sama wyskoczy z gwintu.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Otwieranie słoika ciepłem
Metal, z którego wykonana jest nakrętka, kurczy się i zwiększa swoją objętość, w zależności od jakiej jest temperatury. Dlatego, gdy zmagasz się z zakrętką, zanurz ją na kilka sekund we wrzątku. Uważaj jednak, aby się nie poparzyć.
Po tym czasie wyciągnij słoik, osusz go i przez ręcznik złap za wieczko. Teraz nic nie będzie stawało na przeszkodzie między Tobą a pyszną zawartością.
Uderzanie w dno
Jeśli pod ręką nie mamy żadnego garnka z wodą, można zastosować inny trik. Odwróć słoik do góry dnem i uderz kilka razy w jego dno.
Na naszej stronie zamieściliśmy także mnóstwo innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą ci się spodobać. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjaśniamy, jak długo trzeba gotować grzyby leśne. W tym tekście zdradzamy, jak wykorzystać w kuchni obierki z marchewki.
Ciśnienie powinno poluzować zakrętkę. Zamiast uderzania można również potrzeć parę razy powierzchnią wieczka o blat. Każda z metod jest tak samo wydajny.
Podważanie krawędzi nożem
Ostatni sposób można użyć w sytuacji, gdy nie zależy na wielokrotnym użytku słoika - niszczy on bowiem zakrętkę, często w nieodwracalny sposób.
Pod krawędź, między szkłem a metalem, należy wbić czubek noża i podważyć ją do góry. Odgięta krawędź zakrętki umożliwi bezproblemowe jej odkręcenie.
Istnieje możliwość zrobienia również niewielkiej dziurki na środku zakrętki, co wyrównuje ciśnienie pomiędzy atmosferą a wnętrzem słoika.
Źródło: canva/Highwaystarz-Photography, Getty Images
Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: kuchnialidla.pl