Ile czasu gotować jajka na miękko?
Jajka na miękko mają ogromne tłumy fanów, którzy uważają, że nie ma nic lepszego niż ścięte białko z rozlewającym się i gęstym żółtkiem. Niektórzy mają jednak problemy z dobraniem odpowiedniej temperatury oraz czasu gotowania, przez co jajka zazwyczaj są przegotowane. Niżej tłumaczymy tajniki zrobienia najlepszych jajek na miękko.
Jajka na miękko najczęściej podane są przy akompaniamencie tostów z masłem, świeżymi warzywami oraz aromatycznych wędlin. Dzięki dużej różnorodności można zjeść bardzo satysfakcjonujące śniadanie, które dostarczy dużej części mikro i makro elementów.
Choć mogłoby się wydawać, że ugotowanie jajek na miękko jest zadaniem banalnie prostym, aby uzyskać sukces. należy znać kilka informacji, a także trików. Inaczej można skończyć z jajkami na twardo, które są również smaczne, jednak nie zawsze ma się na nie ochotę. Oto poradnik jak ugotować jajko na miękko.
Czas gotowania dostosuj do wielkości jajka
Wśród jajek wyróżnia się trzy główne kategorie wielkości: S. M i L. Jajka "S" mają maksymalnie do 5 cm wysokości i należy gotować je około 3,5 minuty. Wtedy żółtko pozostanie płynne, a białko smakowicie się zetnie.
Średnie jajka ze znakiem "M" na skorupce mają około 6 cm wielkości i wymagają już 4,5 minuty gotowania. Du że jajka "L" dochodzą nawet do 7 cm wielkości, a po włożeniu do garnka z wodą należy gotować je mniej więcej 5,5 minuty.
Jak gotować jajka na miękko?
Podstawą jest duży garnek, w którym jajka będą całkowicie zakryte wodą. Jeśli jajko będzie wystawać ponad powierzchnie wody może się nierównomiernie ugotować. W efekcie część białka może być dalej niedogotowana, czego niektórzy nie są w stanie w żaden sposób zdzierżyć. Dlatego dobrze dobierz ilość wody.
Czas gotowania zaczyna się liczyć od momentu, gdy woda wokół jajek zaczęła wrzeć. Jeśli gotuje się wiele sztuk na raz, należy pamiętać o odpowiedniej kontroli palnika - woda cały czas powinna się gotować, aby jajka ugotowały się w należyty sposób.
Jeśli woda zbyt mocno wrze i jajka podskakują, co stwarza ryzyko popękania skorupek, delikatnie zmniejsz moc płomienia. Do wody możesz wlać również odrobinę soku z cytryny, aby upewnić się, że skorupki wytrzymają wysokie ciśnienie w ich wnętrzu.
Przed gotowaniem wyjmij jajko z lodówki
Jeśli zamierzasz gotować jajka za jakiś czas, wyciągnij je z lodówki przynajmniej 30 minut przed gotowaniem. Jajka powinny w tym czasie nabrać temp. pokojowej, co usprawni gotowanie, przyspieszy je, a także pozwoli uzyskać oczekiwany efekt. Gotując zimne jajko, ryzykuje się pękającą skorupkę, czy niedogotowanie.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawostek kulinarnych, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić aksamitną jajecznicę z dodatkiem majonezu. Ten tekst pokazuje sposób babć na przywierające do garnka mleko.
Źródło zdjęcia: canva/woyzzeck, Getty Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: kulinarneprzeboje