Dlaczego jajko po ugotowaniu ma siną obwódkę i nieprzyjemnie pachnie?
Jajka wypełnione są po brzegi wartościami odżywczymi, których tak dużą ilość i różnorodność ciężko znaleźć w innym produkcie spożywczym. Bardzo dużą zaletą są liczne aminokwasy, które prawie w całości pokrywają ich zapotrzebowanie w organizmie.
Niestety, choć mogłoby się wydawać, że jajka są banalnie proste w przygotowaniu, zdarzają się wpadki nawet najbardziej doświadczonym kucharzom. Najczęstszą z nich jest szara obwódka, która nie tylko brzydko wygląda i nieprzyjemnie pachnie - jej obecność to indykator utraty związków odżywczych.
Jak uniknąć jajka z szarą obwódką?
Tak naprawdę wystarczy jedynie sprawnie kontrolować czas, jaki jajka spędzają w gotującej się wodzie. Szara obwódka pojawia się, gdy gotuje się je dłużej niż 10 minut - o co nie jest wcale tak trudno, wystarczy być w końcu rozkojarzonym z rana.
Czas liczony jest od zagotowania wody, dlatego warto nastawić sobie minutnik w momencie intensywnego bulgotania. Głośny alarm zwróci naszą uwagę na konieczność wyjęcia jajek z wody, zanim wokół żółtka ukaże się nieprzyjemna, szaro-niebieska otoczka.
Czym ona jest?
Jajka bogate są zarówno w związki siarki ( które to odpowiadają za nieprzyjemny zapach zgniłych jaj, gdy w ich wnętrzu rozpoczną się procesy gnilne ) oraz żelazo - najwięcej tego drugiego pierwiastka znajdziemy w żółtku, wokół którego objawia się szara obwódka.
Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł , w którym przekazujemy jakie składniki w majonezie ze sklepu są niedopuszczalne. W tym tekście z kolei zdradzamy genialne triki, dzięki którym będziesz mógł wykorzystać torebki od herbaty.
Siarka wchodzi w reakcję z żelazem i łącząc się, uwidaczniają się pod postacią nieprzyjemnej szarej barwy na zewnętrznej części żółtka. Co więcej, według portalu kobieta.onet.pl, tak przegotowane jajka mają tracić nawet do 40% swoich początkowych wartości odżywczych.
Co tracimy, gdy przegotowujemy jajka?
Są doskonałym źródłem wysoko przyswajalnego białka, dlatego obecnie dietetycy często zalecają spożywanie ich ludziom chcącym przybrać na masie mięśniowej. Poza białkiem jajka są także bogate w witaminy A, E, D i K oraz witamin z grupy B.
Duża ilość żelaza, magnezu, miedzi, cynku, selenu fosforu, potasu, sodu i wapnia sprawia, że niedobory wielu mikroelementów mogą zostać rozwiązane, poprzez regularne spożywanie odpowiedniej ilości jajek. Mają także sporą zawartość kwasów omega - 3, które obniżają poziom złego cholesterolu. Wiele z tych dobrodziejstw bezpowrotnie ginie, gdy gotujemy jajka zbyt długo.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: kobieceinspiracje.pl; aleobiad.pl; kobieta.onet.pl