Smakosze.pl Porady Jak czyścić chlebak?
canva/BreakingTheWalls

Jak czyścić chlebak?

2 stycznia 2022
Autor tekstu: Renata Materlińska

Chlebak jest prostym pojemnikiem do przechowywania pieczywa, który przedłuża świeżość bułek i chleba. By jednak pieczywo zachowywało swoje najlepsze walory, trzeba dbać o higienę tego pojemnika. Najważniejsza jest regularność. Każdy powinien pamiętać, by czyścić chlebak przynajmniej raz w tygodniu. W przeciwnym wypadku możemy sobie zaszkodzić.

Chlebak ogranicza wysychanie chleba, chroni też pieczywo przed pleśnieniem. Choć tylko przechowujemy w nim pieczywo, to trzeba dbać o czystość tego pojemnika. Zwykle na jego dnie zbierają się okruszki, które należy systematycznie usuwać.

Jednak największym zagrożeniem dla naszego zdrowia są pleśnie i bakterie, które mogą pojawić się wewnątrz chlebaka. Ich powstawaniu sprzyja wilgoć i ciepło unoszące się z ciepłego pieczywa.

Jak czyścić chlebak?

Przecieranie chlebaka suchą czy wilgotną szmatką usunie tylko widoczne okruszki. To jednak nie wystarczy, by pozbyć się z wnętrza pojemnika możliwych drobnoustrojów. Pleśnie, drożdżaki i bakterie, choć zwykle niewidoczne, mogą niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie . Dlatego chlebak trzeba regularnie dokładnie czyścić.

Najlepiej raz w tygodniu należy wyczyścić chlebak wilgotną szmatką z detergentem, a potem przetrzeć ją wodą z dodatkiem octu i alkoholu. Należy je wymieszać w proporcji 1 część alkoholu lub octu na 2 części wody. Taka mieszanka odkazi wnętrze pojemnika, zabijając bakterie i chroniąc przed pleśnią.

Następnie do środka wyczyszczonego pojemnika, na jedno dno, trzeba wsypać sodę oczyszczoną. Dobrze jest zostawić ją na całą noc, by pomogła usunąć pozostałe bakterie, a także odświeżyła zapach. Następnego dnia sodę należy polać wrzątkiem i pozostawić ją na godzinę. Po tym czasie trzeba ją spłukać i wytrzeć pojemnik do sucha papierowym ręcznikiem.

Uwaga! Jeśli na wewnętrznych ściankach pojemnika zauważysz ślady pleśni, najlepiej wymień pojemnik na nowy. Taką pleśń trudno jest skutecznie usunąć, a jest niebezpieczna dla zdrowia zwłaszcza dzieci i osób starszych.

Cenne rady

Pieczywo najlepiej wkładać do chlebaka zapakowane w papierowe torebki. Dzięki temu powietrze będzie miało do niego dostęp, ale jednak czerstwienie zostanie spowolnione.

Nie trzymaj chleba i bułek w foliowych torebkach, bo szybko może się w nich pojawić pleśń. Zwłaszcza jeśli włożysz do nich jeszcze ciepłe pieczywo.

W chlebaku nie trzymaj gotowych kanapek. Znajdująca się na nich wędlina czy ser może stać się źródłem bakterii, np. jadu kiełbasianego, salmonelli.

Na naszych stronach znajdziesz też inne kuchenne porady. Sprawdź, jakich produktów nie należy wrzucać do zlewu , a także czego nie należy podgrzewać w mikrofalówce .

soda i ocet
soda i ocet

Źródło zdjęcia: canva/Luis Echeverri Urrea

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: deccoria

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Renata Materlińska

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy