Jakich produktów nie powinno się wyrzucać do zlewu?
W zlewie myjemy produkty spożywcze i naczynia. Bardzo istotne jest, by nie tylko utrzymać go w czystości, ale też zapewnić drożność instalacji wodnej. Niektóre płyny oraz drobne odpady nie powinny tam trafić. Przypominamy, na co zwrócić uwagę, by uniknąć groźnych awarii.
Podpowiadaliśmy wam już jak usunąć przykry zapach z odpływu. Zdradzaliśmy też, jaki produkt będzie pomocny w utrzymaniu rur w dobrej kondycji. Tym razem wracamy z poradnikiem, z którego dowiecie się jak lepiej zadbać o ten istotny element kuchni.
Co nie powinno znaleźć się w zlewie?
Zdarza się, że do zlewu trafiają rzeczy, które absolutnie nie powinny się tam znaleźć. Przykładem takiego niepozornego odpadu mogą być naklejki z owoców. Są niewielkie i podczas mycia produktów łatwo je przeoczyć.
Niestety nie są one w stanie rozpuścić się w rurach, więc większa ich ilość może przyczynić się do ich zatkania. Podobnie kwestia wygląda z owocowymi pestkami, kawałkami skórek czy fusami. Zwykle lądują w odpływie przypadkiem, ale ich skumulowanie może mieć przykre skutki.
Dlatego też warto wyposażyć ujście zlewu w specjalne sitko, które będzie w stanie wyłapać, choć część tych zanieczyszczeń. Nie powstrzyma ono jednak mąki czy drobnych nasionek np. lnu, ryżu czy chia. Naczynia, których użyliśmy do przygotowania posiłku z tymi składnikami, należy więc oczyścić, przenosząc resztki do pojemnika na odpady zmieszane.
Te produkty nie mogą trafić do odpływu
Wiele osób wylewa do zlewu zużyty olej czy wyrzuca tam leki. Utylizując je w ten sposób, szkodzimy środowisku i narażamy się na kosztowne naprawy. Wlewanie oleju do rur czy wrzucanie tam dużych odpadów sprzyja bowiem powstawaniu zatorów.
Często odpowiada też za nieprzyjemny zapach w kuchni. Zamiast więc niepotrzebnie ryzykować, olej po smażeniu zlewajmy do słoika i oddawajmy do PSZOKu. Przeterminowane leki natomiast przekazujmy do najbliższej apteki.
Źródło zdjęcia: canva/Ready Made
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: kobieta.interia