Przepis na staropolskie gołąbki z ryżem, mięsem i grzybami
Gołąbki mogą przybierać najróżniejsze formy, jednak w Polsce dalej najpopularniejsze są te z ryżem i mięsem. Dzisiaj prezentujemy doskonały przepis na staropolską odsłonę dania, dzięki której z łatwością je przygotujesz. Za wyjątkowe walory smakowe odpowiada dodatek grzybów. Farsz jest delikatny i wilgotny, a liście kapusty dosłownie rozpływają się w ustach.
Gołąbki są zdecydowanie jednym z najlepszych pomysłów na prawdziwy, polski obiad. Potrawa nie należy do zbyt skomplikowanych, jednak wolimy pozostawić jej wykonanie najbardziej doświadczonym kucharzom w naszej rodzinie, dzięki czemu smak skutecznie przenosi nas do wspomnień z dzieciństwa.
Tradycyjne staropolskie gołąbki nie są zapiekane w sosie pomidorowym, którego dodatek jest stosunkowo nowym wynalazkiem. W starych przepisach sos tworzy zakwas żytni zabielony śmietaną, który jest gęsty i bardzo aromatyczny.
Przepis na gołąbki po staropolsku
Składniki:
250 g wieprzowiny
80 g suchego ryżu
45 g ugotowanych grzybów
1 cebula
1 kapusta
zakwas żytni
śmietana 18%
sól
pieprz
Zacznij od oporządzenia kapusty. Oberwij z niej wierzchnie liście i wykrój głąb. W dużym garnku zagotuj wodę z solą i włóż do niej całą kapustę. Powoli odrywaj liście, które wystarczająco zmiękły. Obierz cebulę i posiekaj ją bardzo drobno. Zeszklij ją na oleju, aż zmięknie.
Ryż ugotuj wedle zaleceń na opakowaniu. Ugotowane grzyby posiekaj i dorzuć do smażącej się kiełbasy. Wieprzowinę zmiel w maszynce. Do mięsa dodaj ryż, cebulę, grzyby, sól oraz świeżo mielony czarny pieprz. Wymieszaj farsz, aż stanie się jednolity.
Na liście kładź porcje farszu i zawijaj gołąbki. Gotuj je przez 50 minut w zakwasie żytnim. Pod koniec gotowania wlej do niego zahartowaną śmietanę. Podawaj z ziemniakami lub ze zwykłym pieczywem. Smacznego.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić chrupiącą i soczystą zimową surówkę teściowej. Ten tekst wyjawia prosty przepis na tradycyjną surówkę z czerwonej kapusty.
Źródło zdjęcia: canva/Monkey Business Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: smaker