Czego nie należy podgrzewać w mikrofalówce?
Mikrofalówka jest wyjątkowo przydatnym w kuchni urządzeniem, dzięki któremu można zaoszczędzić mnóstwo czasu i wysiłku. Nie należy podgrzewać w niej jednak niektórych produktów, takich jak ryż czy szpinak. Ryż bardzo szybko traci swoją świeżość po ugotowaniu, więc warto zjeść go od razu. Szpinak z kolei po podgrzaniu w mikrofali wypełnia się niebezpiecznymi dla zdrowia związkami.
Mikrofalówka to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie ekspresowe tempo podgrzewania, wygodę oraz oszczędność czasu. Wystarczy bowiem włożyć do jej wnętrza jedzenie, włączyć ją i po kilku minutach żywność jest gorąca.
Mogłoby się wydawać, że można w niej podgrzewać dosłownie wszystko, co można zjeść. Niestety niektóre produkty po cyklu w mikrofali zaczynają przejawiać negatywne cechy, czy tracić na wartościach odżywczych.
Jakich produktów nie podgrzewać w mikrofalówce?
Jak podaje Brytyjska organizacja Food Standards Agency, ryż należy zjeść od razu po ugotowaniu i zrezygnować z odgrzewania go na następny dzień. Wszystko przez to, że zaskakująco szybko traci on swoją świeżość.
Po schłodzeniu do temperatury pokojowej w ekspresowym tempie zaczynają namnażać się w nim patogeny, które po spożyciu mogą wywoływać biegunkę, wymioty czy bóle brzucha - czyli proste, acz bardzo nieprzyjemne zatrucie pokarmowe.
Seler i szpinak
Seler, jak i szpinak zawierają duże ilości azotanów, które pod wpływem podgrzewania w mikrofalówce zamieniają się w niebezpieczne dla zdrowia związki chemiczne - nitrozoaminy. Te są niestety rakotwórcze.
Co więcej, wielokrotne podgrzewanie obu warzyw sprawia, że wartości odżywcze mocno się degradują i prozdrowotne właściwości są tracone. Na minus staje się również smak, który zaczyna być coraz bardziej mdły i niesmaczny.
Buraki i ziemniaki
Buraki pełne są witamin i minerałów, które po odgrzaniu w mikrofalówce zmniejszają swoje stężenie. Dodatkowo zawierają one azotany - tak jak w przypadku selera i szpinaku, azotany zmieniają się w szkodliwe substancje po ogrzewaniu w mikrofalówce.
Kolejnym warzywem, którego nie zaleca się grzać w mikrofali, są ziemniaki. Choć bulwy zawierają wapń, potas czy witaminy A oraz C, po podgrzaniu w mikrofali mogą część z nich stracić. Podobnie dzieje się ze smakiem - jego również zaczyna brakować.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawostek kulinarnych, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto przechowywać folię spożywczą w lodówce. Ten tekst zdradza, jak układać produkty w lodówce.
Źródło zdjęcia: canva/DragonImages
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: haps