Jak na pierwszy rzut oka poznać, czy ryba jest świeża?
Zanim udasz się po nie do sklepu, dowiedz się, w jaki sposób poznać, czy ryba jest świeża. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych rozczarowań w domu i potraw, które lepiej jest wyrzucić.
Świeżość ryby ma wpływ nie tylko na jej smak, ale przede wszystkim na nasze zdrowie. Zepsuta ryba może być bowiem przyczyną zatrucia pokarmowego.
Choć ryby można kupić w postaci świeżej i mrożonej, to ta pierwsza cieszy się jednak większym uznaniem. Chodzi o smak, ale też o zawartość lodu w rybie. Mrożone filety niestety często w większości składają się z wody. Dlatego o wiele bezpieczniej jest kupować ryby niemrożone. A szczególnie całe ryby, bo wtedy łatwiej sprawdzić ich świeżość.
Jak poznać, czy ryba jest świeża?
Bardzo dobrym testem mówiącym o świeżości ryby, jest zanurzenie jej w wodzie. Świeża ryba powinna opaść na dno naczynia. Im jest zaś mniej świeża, tym bardziej będzie wypływać na powierzchnię wody. Oczywiście w sklepie trudno wam będzie sprawdzić w ten sposób świeżość ryby, jednak gdybyście mieli w stosunku do zakupionego karpia, lina czy szczupaka takie wątpliwości, bez wahania wrzućcie go do wody.
Bez problemu możecie jednak ocenić kilka cech świeżej ryby, po prostu się jej przyglądając. Zwróćcie uwagę na jej oczy — jeśli są wypukłe i przejrzyste ryba jest świeża, gdy zmętniałe i zapadnięte, lepiej zrezygnujcie z jej zakupu .
Oceńcie też skrzela. Powinny być różowe lub czerwone, przylegające do skóry i bez śluzu. Jeśli mają plamy, nie kupujcie takiej ryby. Pamiętajcie też, że skóra ryby nie powinna być pokryta śluzem, a już z całą pewnością lepkim śluzem. Łuski powinny też przylegać do skóry i dobrze się jej trzymać.
Powąchaj i dotknij
Jeśli macie możliwość powąchania ryby, koniecznie to zróbcie. Świeża ryba nie ma wyrazistego zapachu. Pachnie raczej zbiornikiem wodnym, z którego pochodzi. Charakterystyczny, rybi zapach wskazuje na małą świeżość ryby.
Rybią tuszkę warto też wziąć w dłoń. Powinna być jędrna i sprężysta. Jeśli zaś bezwiednie opada, łamiąc się niemal w pół, zostawcie ją w sklepie. Każdą rybę, czy to w postaci tuszki, dzwonek czy filetów możecie też sprawdzić palcem. Jeśli jej mięso stawia opór i jest sprężyste, ryba jest świeża. Gdy zaś mięso wydaje się miękkie i rzadkie, odradzamy jej zakup.
Jeśli widzicie rybie ości, też dokładnie im się przyjrzyjcie. Powinny przylegać do mięsa i być do niego mocno przyczepione. Luźne, odchodzące ości świadczą o nieświeżości ryby.
Na naszej stronie znajdziecie też wiele innych, kuchennych porad. Sprawdźcie np. jak wybrać dobre śledzie , a także co zrobić, żeby makowiec nie był suchy .
Źródło: canva/MaximShebeko
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
-
Niesamowity patent Tomasza Strzelczyka na białą kiełbasę pieczoną w sosie chrzanowym
-
Obłędne kotlety mielone z tartą marchewką i karmelizowaną cebulą
Źródło: haps Zapraszamy na nasz Instagram