Dlaczego niektóre jajka mają po dwa żółtka?
Istnieje przekonanie, że jajko, które ma dwa żółtka, pochodzi od kury, którą faszerowano antybiotykami. Czy jednak jest tak naprawdę? Wyjaśniamy, skąd się biorą tajemnicze jaja, z dodatkowym żółtkiem i czy można je spożywać.
Żółtko bogate jest w wiele cennych składników odżywczych m.in. wapń, żelazo, oraz witaminę A czy E, które wpływają na szereg procesów w ludzkim organizmie. Co ciekawe, jest ono również cennym źródłem białka zwierzęcego. W tej części jaja znajdziemy go nawet więcej niż w jasnym fragmencie.
Czy spożywanie jaj z dwoma żółtkami jest bezpieczne?
Skoro żółtko jest tak zdrowe, to może warto sięgnąć po jajka, które mają podwójną jego ilość? Tym razem logiczny wybór będzie jak najbardziej słuszny. Jaja z dużą zawartością żółtka nie są wcale szkodliwe.
Ich pochodzenie jest całkowicie naturalne i ma związek z cyklem hormonalnym kur. Jaja z podwójnym żółtkiem zdarza się znieść zarówno kurom starszym jak i bardzo młodym. Na jego uformowanie nie wpływa rodzaj hodowli, w jakiej żyje kura.
Bliźniacze jaja znane były jeszcze zanim zaczęto produkować jaja na taką skalę jak dziś. Ich występowanie nie jest wynikiem karmienia jur specjalnymi preparatami. Dostępne na rynku jajka dwużółtkowe są po prostu efektem starannej selekcji i wynikają ze skali jajecznego biznesu.
Skąd mit faszerowanych antybiotykami kurach?
Tak naprawdę nie wiadomo dlaczego dość powszechna stała się obawa przed dodatkowym żółtkiem w jaju. Taka niespodzianka nie powinna nas niepokoić.
„Przekonanie, że podawanie antybiotyków kurom powoduje formowanie dwóch żółtek, jest bzdurą i absolutnie nie znajduje potwierdzenia w badaniach” - zdradziła prof. Ewa Łukaszewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu magazynowi Women's Health.
„Amerykanie nawet próbowali genetycznie wyhodować kurę, która będzie znosić jaja z dwoma żółtkami – nie jest to jednak łatwe” - dodała.
Po jaja możemy zatem sięgać bez obaw. Oczywiście tylko wtedy, gdy nie przeszkadza nam wspieranie masowego przemysłu. Polecamy przygotować z nich delikatną jajecznicę z płynnym żółtkiem albo usmażyć je bez tłuszczu. Wtedy będzie najzdrowsze.
Źródło zdjęcia: canva/gaffera
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: newsy.gotujmy, womenshealth