Jak przechowywać ugotowane pierogi, aby zachowały swój smak?
Pierogi są jednym ze specjałów, które często goszczą na naszych stołach. Co jednak zrobić, gdy zostaną? Nikt nie chce marnować jedzenia, dlatego też zdradzamy sposoby na zachowanie walorów tego specjału przez dłuższy czas.
Niezależnie od tego, czy zrobicie tradycyjne pierogi z kapustą i grzybami , czy też może ruskie albo z kaszą , nadmiar wyrobu warto uchronić przed zepsuciem. Istnieje kilka zasad, które z pewnością pomogą przedłużyć ich świeżość. Dowiedzcie się co możecie zrobić, by nie zmarnować ani sztuki.
Jak przechować ugotowane pierogi?
Przede wszystkim, jeżeli wiemy, że już więcej nie zjemy, to schowajmy je do lodówki od razu po wystudzeniu. Najlepiej ułóżmy je na płaskim talerzu — nie chcemy, by się zlepiły. Przykryjmy je też folią spożywczą, by nie obeschły.
Pierogi w chłodzie przebywać mogą do dwóch dni. Po tym czasie istnieje ryzyko, że zaczną się psuć. Dlatego też, gdy pierogów jeść już nie planujemy, zdecydowanie lepiej jest je zamrozić. W tym celu chłodne ugotowane wyroby pokrywamy odrobiną oleju i umieszczamy na tackach.
Podobnie jak w przypadku przygotowania do przechowywania w lodowce, przykrywamy je folią, a następnie wkładamy do zamrażalnika na około godzinę. Po tym czasie przekładamy je porcjami do strunowych woreczków. Umieszczamy w chłodzie ponownie i przechowujemy nawet do sześciu miesięcy.
Co, jeśli podsmażyliśmy już pierogi?
W tym przypadku niestety pozostaje nam przechowywanie w lodówce. T łuszcz, którym nasiąkło ciasto, utwardzi się podczas zamrażania. Ich ponowne odgrzewanie zaowocuje twardym, niesmacznym wyrobem.
Dlatego też, jeśli pierogi smażone czy zapiekane są waszą ulubioną wersją tego rarytasu, przemyślcie, jak dużo jesteście w stanie zjeść. Zawsze łatwiej będzie zamrozić pierogi ugotowane czy też nawet surowe niż przetworzone danie.
Źródło zdjęcia: canva/Piotr Krzeslak
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: newsy.gotujmy