Dlaczego warto jeść mintaja?
Ryby są istotnym elementem diety. Na naszych stołach często pojawia się mintaj. Czy jednak jest to dobry wybór? Przyglądamy się korzyściom płynącym z włączenia go do diety. Będziecie zaskoczeni.
Pisaliśmy już, po jakie ryby z rzek i jezior warto sięgać. Podpowiadaliśmy też jak sprawnie rozmrażać rybne filety. Tym razem przygotowaliśmy krótki poradnik na temat ryby, którą kupić jest równie łatwo co dorsza, pstrąga, łososia czy śledzia — mintaja. Sprawdźcie, dlaczego warto zwrócić na niego szczególną uwagę.
Wady i zalety spożywania mintaja
Mintaj jest rybą chudą. Będzie więc doskonałym elementem diety redukcyjnej. Niestety jednak niska zawartość tłuszczu pociąga za sobą stosunkowo niewielką zawartość składnika, dla którego zalecane jest spożywanie ryb — wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. W 100 g tej ryby znajdziemy ich zaledwie 0,48 g.
Równie mało w mięsie mintaja znajdziemy selenu i potasu. Składniki te są istotnym elementem diety. Potas odpowiada za prawidłowe działanie serca, a selen z kolei wspomaga prawidłowe funkcjonowanie tarczycy.
W porównaniu z innymi rybami mintaj ma też niską zawartość mało witaminy A i D. Mimo wszystko poziom ten jest wystarczający, by korzystnie wpłynąć na nasz wzrok i odporność. Ryba ta stanowi też wystarczająco dobre źródło białka — w 100 g jej mięsa znajdziemy aż 19,44 g tego makroskładnika.
Co przemawia za sięganiem po mintaja?
Z pewnością warto zjeść mintaja, niż np. pangę, karpia czy tilapię, których wartości odżywcze są znikome. Mintaj jest też tani i łatwo dostępny, więc jeśli ograniczają nas względy ekonomiczne — będzie to dobry produkt.
Istotną zaletą mintaja jest też niska zdolność do akumulacji rtęci. Spożywanie tej ryby zaleca się kobietom w ciąży i kobietom karmiącym. Nie powoduje on bowiem uszkodzeń mózgu i nerek u płodu.
Źródło zdjęcia: canva/-lvinst-
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: poradnikzdrowie, poradyfit