Smakosze.pl Porady Jak przygotować mak i pszenicę na kutię? Podajemy patent babć
Canva / tashka2000

Jak przygotować mak i pszenicę na kutię? Podajemy patent babć

6 grudnia 2022
Autor tekstu: Aleksandra Proch

Któż nie przepada za smakiem tradycyjnej kutii? Nie od dziś wiadomo, że najlepiej smakuje ta przygotowana przez babcie. Czas najwyższy jednak przejąć pałeczkę i przygotować ten przysmak we własnym zakresie. Wystarczy pamiętać, że pszenicę na kutię należy wstawić do namoczenia na dzień poprzedzający jej przygotowanie, mak zaś wymaga ugotowania w mleku i przemielenia.

Na charakterystyczny smak świątecznej kutii składa się pszenica, mak oraz bakalie. Przepis nie może powstać bez dodatku miodu i mleka, w którym mak się gotuje. Na sukces potrawy składa się odpowiednie przygotowanie wszystkich składników. Poniżej przedstawiamy sprawdzone babcine metody na tradycyjne danie.

Jak przygotować pszenicę na kutię?

Kutię przygotowuje się z łuskanych ziaren pszenicy . Taki produkt w okresie przedświątecznym jest powszechnie dostępny w wielu sklepach spożywczych . Poza odpowiednim produktem, kluczową rolę w smaku gotowej potrawy odgrywa umiejętne przygotowanie pszenicy .

Łuskane ziarna pszenicy należy zalać wodą i odstawić na noc do namoczenia . Kolejnego dnia pszenicę odsącza się, zalewa świeżą wodą i wstawia do gotowania . Przy przygotowaniu kutii trzeba mieć świadomość, że potrawa ta choć łatwa do przyrządzenia, jest jednak dość czasochłonna .

Gotowanie pszenicy na kutię może zająć od 1,5 do nawet 4 godzin . Tyle czasu należy zarezerwować, jeśli chcemy mieć pewność, że ziarna będą odpowiednio miękkie . Czas gotowania zależy od jakości oraz miejsca pochodzenia pszenicy . Ugotowane ziarna przed wymieszaniem z pozostałymi składnikami należy odsączyć i odstawić do wystudzenia .

Jak przygotować mak oraz pozostałe składniki na kutię?

Mak do kutii gotuje się w mleku przez ok. 30 minut . Następnie należy go ostudzić, odsączyć i dwukrotnie zmielić . Ten składnik można przygotować z wyprzedzeniem i przechowywać w lodówce nawet do 7 dni .

Bakalie , których będziemy używać do przyrządzenia kutii zalewamy wrzątkiem . Po kilku minutach kąpieli kroimy je w drobną kostkę . Niewielką ilość orzechów i rodzynek warto zostawić w całości w celu udekorowania potrawy .

Po przygotowaniu wszystkich składników, zrobienie kutii jest banalnie proste . Wystarczy wszystkie ostudzone składniki dokładnie razem wymieszać. Aby smaki miały szansę połączyć się ze sobą, kutię najlepiej podawać jest dopiero po całonocnym chłodzeniu w lodówce . Kutię możesz również przygotować na bazie kaszy pęczak . Makowe ciasto bez zawijania to prawdziwy świąteczny hit .

Canva / Serhii Yevdokymov
Canva / Serhii Yevdokymov

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Obserwuj nas w
autor
Aleksandra Proch

Redaktorka portalu Smakosze.pl. Gotować lubiłam od najmłodszych lat, kiedy to z ochotą pomagałam mamie w kuchni. Nowe smaki chętnie odkrywam w czasie wakacyjnych wojaży. W wolnych chwilach zajmuję się muzyką oraz jeżdżę na rowerze górskim. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy