Jak przyrządzić zółciak siarkowy?
Grzyby stanowią bardzo ważny element naszej diety. W sezonie uwielbiamy jeść je świeże, jako składnik sosu czy panierowane i smażone na oleju. Poza sezonem wybieramy grzyby suszone lub marynowane, które mogą przetrwać wiele miesięcy bez psucia.
W naturze występuje wiele gatunków grzybów, jednak większość z nich nie jest jadalna. Jak się okazuje, dziwny lub niepokojący wygląd nie zawsze musi oznaczać, że dany grzyb nie może zostać zjedzony. Poniższy przypadek dokładnie to pokazuje. Na grupie Grzybomaniacy na Facebooku pan Sebastian zapytał się internautów co to za grzyb widoczny na zdjęciach - szybko odpowiedzieli mu, że to właśnie żółciak siarkowy.
Grzyb o wyglądzie mózgu
Żółciak siarkowy nie jest grzybem lekkostrawnym - gdy zje się go w zbyt dużej ilości, można dostać problemów żołądkowych objawiających się bólem czy wzdęciami. W mniejszych porcjach po ugotowaniu jak najbardziej nadaje się do spożycia.
Jak wskazuje na swoim blogu Łukasz Łuczaj, znany w Polsce botanik, w żółciaku wykryto obecność hemolitycznych i hemoaglutynujących lektyn, które powodują uszkodzenia czerwonych krwinek. Ilość lektyn w grzybie jest jednak na tyle niewielka, że nie zagraża naszemu zdrowiu.
Na naszej stronie zamieściliśmy także mnóstwo innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą ci się spodobać. Przeczytaj ten artykuł , w którym wyjaśniamy, czy szypułki truskawek są jadalne. W tym tekście zdradzamy najlepszy sposób na mrożenie dużych ilości klusek śląskich.
Źródło: facebook.com/grzybomaniacy
Jak przygotować żółciaka?
Surowe owocniki są trujące, dlatego konieczna jest obróbka termiczna przed spożyciem. Warto wybierać młode okazy, gdyż starsze mają nieprzyjemną fakturę, a w smaku przypominają suchy karton. Zanim zabierzemy się do gotowania, należy je opłukać.
Po obmyciu trzeba go również obgotować przez 15-20 minut, aby wypłukać z niego wszelkie obecne toksyny. Po tym procesie można wreszcie przejść do faktycznego gotowania - doskonale smakuje w zwykłej panierce, jak kotlet schabowy.
Źródło: facebook.com/grzybomaniacy
Szybki przepis na żółciaka
W celu usmażenia go jak schabowego, potrzebne będą grzyby, bułka tara, mąka, jajka, olej, sól oraz pieprz. Wstępnie przygotowane grzyby należy osuszyć ręcznikiem papierowym, opruszyć mąką, a następnie zanurzyć w rozbełtanym z solą i pieprzem jajku.
Na patelni rozgrzej olej, a w międzyczasie opanieruj kawałki grzyba. Gdy olej będzie gorący, smaż do momentu uzyskania złocistej panierki. Najlepiej smakuje z ziemniakami i świeżą mizerią. Smacznego.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: lukaszluczaj.pl; facebook.com/grzybomaniacy