Jak skutecznie wyparzyć słoiki na przetwory? 1 sposób wygrywa z pozostałymi
Przygotowując przetwory na zimę nie możemy zapomnieć o dokładnym umyciu i wyparzeniu słoików, zakrętek oraz uszczelek. To bardzo ważny krok, dzięki któremu będziemy mogli cieszyć się smakiem i świeżością marynat, kompotów i dżemów, aż do następnego sezonu.
Słoiki możemy wyparzać na wiele sposobów. Niektórzy gotują je w gorącej wodzie, inni wyparzają w mikrofalówce, a nawet zmywarce. Wyparzanie słoików w piekarniku jest najlepszym sposobem na przygotowanie szklanych pojemników do przechowywania zimowych przetworów.
Dlaczego wyparzanie słoików, uszczelek i zakrętek jest takie ważne? Jeśli włożymy przygotowane przez nas przetwory do brudnych słoików, to już po kilku dniach namnożą się bakterie i kiszonki lub marynowane przysmaki zepsują się. Umycie słoików płynem nie wystarczy, żeby pozbyć się chorobotwórczych i szkodliwych drobnoustrojów.
Wyparzanie słoików jest więc absolutnie niezbędnym procesem, dzięki któremu nasze zimowe przetwory zachowają smak i świeżość przez wiele miesięcy. Na zimę możemy przygotować wszystkie warzywa i owoce. Jesienią warto zrobić marynowane grzyby leśne, marynowaną dynię, gruszki w occie i konfiturę śliwkową. Smakują rewelacyjnie.
Wyparz słoiki na zimowe przetwory w piekarniku, to najprostszy sposób
Słoiki dokładnie umyj płynem do mycia naczyń, opłucz pod bieżącą wodą i odstaw. Osuszone słoiki ustaw na blasze i wstaw do zimnego piekarnika. Ustaw temperaturę na 100 st. C. Od momentu, gdy piekarnik osiągnie tę temperaturę trzymaj w niej słoiki jeszcze ok. 25 minut. Potem wyłącz piekarnik i pozostaw słoiki do wystygnięcia.
Nie wkładaj mokrych i zimnych słoików do gorącego piekarnika, ponieważ mogą pęknąć. Wieczka i gumowe uszczelki wyparz ręcznie. Metal, z którego zrobione są zakrętki nie jest przystosowany do pieczenia, podobnie jak gumowe uszczelki.
Jak wyparzyć zakrętki i uszczelki do słoików?
Na początku dokładnie umyj uszczelki i wieczka w gorącej wodzie z płynem do mycia naczyń. Opłucz je pod bieżącą wodą, następnie przełóż do garnka, zalej zimną wodą i gotuj 10-15 minut, licząc od momentu wrzenia.
Zakrętki i uszczelki dokładnie osusz i dopasuj do poszczególnych słoików. Muszą dobrze przylegać do szklanych pojemników na przetwory, żeby do kiszonek i innych smakołyków na zimę nie dostało się powietrze i wilgoć.
Na zimę, oprócz tradycyjnych kiszonek, przygotuj również marynowane grzyby leśne. Siostra Anastazja zdradziła przepis na aromatyczną zalewę. Marynowane w occie gruszki są pysznym dodatkiem do mięs i serów.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Zachwycające, wyjątkowo elastyczne ciasto na pierogi. Bez jajka, ale z niespodziewanym składnikiem
-
Paprykarz drobiowy Roberta Makłowicza. Prosty sposób na szybkie, pożywne danie
-
Pyszny obiad we włoskim stylu zrobisz w 30 minut. Potrzebujesz 5 niewyszukanych składników
Źródło: garneczki