Jak smażyć wątróbkę, żeby nie pryskała na patelni?
Odpowiednio wysmażona wątróbka jest pysznym produktem, który podczas jedzenia wręcz rozpływa się w ustach. Aby to osiągnąć, trzeba jednak znać dobrą technikę, która pozwoli ugotować ją tak, aby ta była w środku soczysta. Mało kto mimo wszystko wie co zrobić, aby po włożeniu na patelnie nie pryskała gorącymi kropelkami.
Pryskanie spowodowane jest niewielką ilością wody, jaka znajduje się na powierzchni wątróbki. Wilgoć ta może sączyć się z samego podrobu, może być także dostarczona podczas płukania pod kranem. Jeśli chcesz rozwiązać ten problem, dokładnie osusz wątróbkę przed posypaniem mąką.
Wątróbka pryska? Mamy na to sposób
Po oczyszczeniu wątróbki z wszelkich ścięgien, błon i przerostów tłuszczowych, przychodzi czas na opłukanie jej pod bieżącą wodą. Dzięki temu eliminujemy wszelkie zanieczyszczenia czy pozostałości po krwi, jakie mogą się na niej znajdować.
Niestety, jeśli po obmyciu natychmiast decydujesz się na posypanie jej mąką, popełniasz ogromny błąd. Nawet długie odciekanie wody może nie wystarczyć, przez co z patelni zaczną pryskać gorące krople natychmiast po wyłożeniu wątróbki na rozgrzany olej.
Rozwiązaniem jest zwyczajne dokładne wysuszenie wątróbki przy pomocy ręcznika papierowego. Pamiętaj, aby zrobić to delikatnie, ponieważ produkt ten jest wyjątkowo delikatny i może rozpaść się pod delikatnym nawet naciskiem. Pamiętaj również o nienakłuwaniu jej - takie działanie natychmiast poskutkuje wyciekaniem soków, które także zaczną pryskać.
Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł , w którym zdradzamy jakie warzywa i owoce są najbardziej zanieczyszczone pestycydami. W tym tekście z kolei prezentujemy powody, dla których na wielkanocnym stole nie może zabraknąć rzeżuchy.
Źródło: dulezidar, Getty Images
Jak usmażyć idealną wątróbkę?
Zadanie to może wydawać się skomplikowane, ponieważ wiele osób obawia się sztywnej, suchej i niesmacznej wątróbki. Należy się zwyczajnie kierować poniższymi wskazówkami, a całe gotowanie zostanie zakończone sukcesem.
Po pierwsze wątróbka nie może być zbyt długo gotowana. Płomień powinien być duży, aby temperatura patelni była wysoka. Jeśli produkt ten zostanie przesmażony, utraci całą swoją wilgotność, a w efekcie podczas jedzenia będzie stawiała ogromny opór. Jej faktura zmieni się w twardą i suchą podeszwę, która nie będzie sprawiać żadnej przyjemności.
Konieczne jest również solenie po ugotowaniu. Gdy wątróbka zostanie posolona przed obróbką termiczną, sól wyciągnie z niej wilgoć i ponownie - cały posiłek będzie suchy i mało satysfakcjonujący. Aby pozbyć się goryczki, należy wymoczyć przez kilka godzin wątróbkę w mleku.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: przepisy.pl; mmcooking.pl