Pestycydy w warzywach i owocach
AlexRaths, Getty Images Pro

Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce

Warzywa i owoce uznawane są przez specjalistów za produkty bardzo ważne w diecie każdego człowieka. Niestety, okazuje się, że jedząc niektóre z nich można nabawić się poważnych problemów ze zdrowiem. Eksperci z Enviromental Working Group, zajmującej się promowaniem zdrowego stylu życia twierdzą, że w truskawkach, jabłkach czy szpinaku znaleźć można mnóstwo szkodliwych pestycydów. Jakie jeszcze produkty są najbardziej zanieczyszczone?

Zbalansowana dieta składa się, według najnowszych zaleceń dietetyków, głównie z warzyw oraz owoców. To one dostarczają nam większość cennych witamin, minerałów i innych związków odżywczych koniecznych do odpowiedniej pracy całego ludzkiego organizmu.

Mamy jednak złe wieści dla wszystkich, którzy uważają, że produkty te to samo zdrowie. Organizacja Enviromental Working Group przeprowadziła badanie na temat zawartości pestycydów w warzywach i owocach. Okazuje się, że ich ogromna część jest bardzo zanieczyszczona.

Pestycydy w ulubionych warzywach i owocach

Na pierwszym miejscu zestawienia znalazły się uwielbiane przez wszystkich truskawki. Badacze wykryli w nich obecność ponad 20 pestycydów, które stosowane są w celu ochrony roślin uprawnych przed groźnymi dla nich organizmami. Niestety, spożycie ich przez człowieka również negatywnie wpływa na jego zdrowie.

Truskawki mają najwięcej pestycydów

Źródło: silroby, Getty Images Pro

Obok truskawek, na drugim i trzecim miejscu znalazły się szpinak i nektarynki. Ten pierwszy często wykorzystywany jest w najróżniejszych dietach, mający oczyścić ciało z toksyn. Nektarynki stanowią za to przekąskę, po którą chętnie sięgają wszyscy w czasie upalnego lata.

Niezwykłe właściwości miodu z mniszka lekarskiegoNiezwykłe właściwości miodu z mniszka lekarskiegoCzytaj dalej

Inne produkty o dużej zawartości pestycydów

Poza powyższymi, w raporcie wyszczególniono także wiśnie, winogrona, seler naciowy, pomidory, gruszki czy brzoskwinie. EWG dodaje jednak, że nie trzeba rezygnować ze spożywania tych owoców i warzyw. Wystarczy kupować ich organiczne wersje, które uprawiane są zgodnie ze starymi, konwencjonalnymi metodami - dzięki czemu zawartość pestycydów jest w nich znacznie mniejsza.

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy zmiany, jakie zajdą w sklepach od 2 kwietnia - wiele produktów może całkowicie zniknąć z półek. W tym tekście z kolei prezentujemy produkty, które Magda Gessler sprzedaje w swoim sklepie internetowym za spore pieniądze.

Najmniej zanieczyszczone warzywa i owoce

Nie chcesz wydawać kroci na produkty z nalepką bio, które często wycenianie są na wyjątkowo duże sumy? W tym samym raporcie zawarto także listę produktów, które najmniej wchłaniają pestycydy stosowane przez rolników. Ich spożycie nie jest więc tak szkodliwe.

Pierwsze miejsce należy do awokado, na drugim uplasowała się słodka kukurydza ekologiczna, a trzecie miejsce zajęte zostało przez ananasa. Następna w kolejności jest cebula, papaja, słodki mrożony groszek, bakłażan, szparagi i brokuły. Niską zawartość pestycydów mają również pieczarki, kalafior, kiwi czy kapusta.

Aby mieć jeszcze większą pewność co do niskiej szkodliwości, pamiętaj o myciu warzyw i owoców. Aby zwiększyć szansę na wypłukanie pestycydów zgromadzonych na powierzchni tych produktów, warto włożyć je do kąpieli z soku cytryny i wody na 30 minut. Jeśli jednak chemikalia zostały wchłonięte do wnętrza roślin, nic nie można z nimi zrobić.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kuchnia.wp.pl; dziendobry.tvn.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł