Smakosze.pl
Pestycydy w warzywach i owocach

AlexRaths, Getty Images Pro

Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce

29 Marca 2021

(Ostatnia zmiana: 6 Maja 2021)

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Warzywa i owoce uznawane są przez specjalistów za produkty bardzo ważne w diecie każdego człowieka. Niestety, okazuje się, że jedząc niektóre z nich można nabawić się poważnych problemów ze zdrowiem. Eksperci z Enviromental Working Gr

Zbalansowana dieta składa się, według najnowszych zaleceń dietetyków, głównie z warzyw oraz owoców. To one dostarczają nam większość cennych witamin, minerałów i innych związków odżywczych koniecznych do odpowiedniej pracy całego ludzkiego organizmu.

Mamy jednak złe wieści dla wszystkich, którzy uważają, że produkty te to samo zdrowie. Organizacja Enviromental Working Group przeprowadziła badanie na temat zawartości pestycydów w warzywach i owocach. Okazuje się, że ich ogromna część jest bardzo zanieczyszczona. 

Pestycydy w ulubionych warzywach i owocach

Na pierwszym miejscu zestawienia znalazły się uwielbiane przez wszystkich truskawki. Badacze wykryli w nich obecność ponad 20 pestycydów, które stosowane są w celu ochrony roślin uprawnych przed groźnymi dla nich organizmami. Niestety, spożycie ich przez człowieka również negatywnie wpływa na jego zdrowie. 

Źródło: silroby, Getty Images Pro

Obok truskawek, na drugim i trzecim miejscu znalazły się szpinak i nektarynki. Ten pierwszy często wykorzystywany jest w najróżniejszych dietach, mający oczyścić ciało z toksyn. Nektarynki stanowią za to przekąskę, po którą chętnie sięgają wszyscy w czasie upalnego lata. 

Inne produkty o dużej zawartości pestycydów

Poza powyższymi, w raporcie wyszczególniono także wiśnie, winogrona, seler naciowy, pomidory, gruszki czy brzoskwinie. EWG dodaje jednak, że nie trzeba rezygnować ze spożywania tych owoców i warzyw. Wystarczy kupować ich organiczne wersje, które uprawiane są zgodnie ze starymi, konwencjonalnymi metodami - dzięki czemu zawartość pestycydów jest w nich znacznie mniejsza.

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy zmiany, jakie zajdą w sklepach od 2 kwietnia - wiele produktów może całkowicie zniknąć z półek. W tym tekście z kolei prezentujemy produkty, które Magda Gessler sprzedaje w swoim sklepie internetowym za spore pieniądze.

Najmniej zanieczyszczone warzywa i owoce

Nie chcesz wydawać kroci na produkty z nalepką bio, które często wycenianie są na wyjątkowo duże sumy? W tym samym raporcie zawarto także listę produktów, które najmniej wchłaniają pestycydy stosowane przez rolników. Ich spożycie nie jest więc tak szkodliwe. 

Pierwsze miejsce należy do awokado, na drugim uplasowała się słodka kukurydza ekologiczna, a trzecie miejsce zajęte zostało przez ananasa. Następna w kolejności jest cebula, papaja, słodki mrożony groszek, bakłażan, szparagi i brokuły. Niską zawartość pestycydów mają również pieczarki, kalafior, kiwi czy kapusta. 

Aby mieć jeszcze większą pewność co do niskiej szkodliwości, pamiętaj o myciu warzyw i owoców. Aby zwiększyć szansę na wypłukanie pestycydów zgromadzonych na powierzchni tych produktów, warto włożyć je do kąpieli z soku cytryny i wody na 30 minut. Jeśli jednak chemikalia zostały wchłonięte do wnętrza roślin, nic nie można z nimi zrobić. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kuchnia.wp.pl; dziendobry.tvn.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Smutne doniesienia cukierników przed tłustym czwartkiem

Czytaj więcej >

Produkty

Jak wybrać dobrej jakości wędlinę w sklepie?

Czytaj więcej >
brukiew

Produkty

Dlaczego warto jeść brukiew i jak ją przyrządzić?

Czytaj więcej >
proszek do pieczenia

Produkty

Czym różni się soda od proszku do pieczenia?

Czytaj więcej >
czarny bez

Produkty

Dlaczego warto zimą sięgać po syrop z czarnego bzu?

Czytaj więcej >

Produkty

Czym jest biały nalot na czekoladzie?

Czytaj więcej >