Smakosze.pl
Rzeżucha na Wielkanoc

larry mcguirk, Getty Images Pro

Dlaczego na wielkanocnym stole nie może zabraknąć rzeżuchy?

29 Marca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Rzeżucha jest banalnie prostą w hodowli rośliną, która najczęściej pojawia się na wielkanocnym stole. Zawiera w sobie wiele cennych minerałów i witamin, a jej smak potrafi zwiększyć przyjemność płynącą z jedzenia każdej kanapki. Niestety, mn

Obecnie mało kto decyduje się na jedzenie rzeżuchy - większość ludzi wykorzystuje ją jako element ozdobny na wielkanocnym stole. Ta niepozorna roślina jest źródłem wielu cennych witamin i minerałów, więc każdy kto nie chce jej jeść, traci bardzo wiele. 

Rzeżucha, nazywana naukowo pieprzycą siewną, swoje korzenie na w północno-wschodniej Afryce. Europejczycy poznali ją już w starożytności - największą popularność zdobyła wśród starożytnych Rzymian i Greków. Nawet wtedy doskonale zdawano sobie sprawę z jej właściwości leczniczych, do których najczęściej ją stosowano. 

Co skrywa rzeżucha?

Najważniejsze mikroelementy, które znajdują się w tej roślinie, to witaminy C, B, A, K oraz E, a także doskonale przyswajalne przez nasze organizmy żelazo i wapń. W połączeniu z banalnie prostą i szybką hodowlą rzeżucha stanowi doskonałe źródło tych wartości odżywczych. 

Co ciekawe, najwięcej w niej witaminy C, która korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego, a także naczyń krwionośnych i mięśnia sercowego. W połączeniu z witaminą K, która także reguluje pracę układu krwionośnego, obie witaminy znacznie wpływają na nasze ogólne zdrowie i samopoczucie. 

Dla kogo najlepiej nadaje się rzeżucha?

Z powodu ogromnej wartości odżywczej rzeżuchy, specjaliści zalecają ją dla rekonwalescentów, chorych na choroby układu oddechowego, a także anemików czy zmagających się z zaburzeniami krążenia czy chorobą wieńcową. Pikantny dodatek powinni spożywać również chorzy na osteoporozę. 

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy zmiany, jakie zajdą w sklepach od 2 kwietnia - wiele produktów może całkowicie zniknąć z półek. W tym tekście z kolei prezentujemy produkty, które Magda Gessler sprzedaje w swoim sklepie internetowym za spore pieniądze.

Jak hodować rzeżuchę?

Wyjątkową cechą tej rośliny, jest jej niesamowita prostota w hodowli. Tak naprawdę wystarczy przygotować w tym celu płaski pojemniczek, watę lub ligninę, spryskiwacz z wodą i oczywiście nasiona rzeżuchy. Cały proces zajmuje około tygodnia, a więc efekty widać praktycznie natychmiastowo.

Rozłóż warstwę ligniny lub waty w płaskim naczyniu czy podstawę. Spryskaj ją wodą do momentu, aż będzie wilgotna, lecz nie ociekająca wodą. Rozsyp nasiona równomierną warstwą i odstaw naczynie w ciepłe i dobrze nasłonecznione miejsce. 

Pamiętaj, aby każdego dnia spryskać nasiona wodą - gdy zbytnio się przesuszą, nie wyrosną. Po około 7-10 dniach można zbierać dojrzałą rzeżuchę, która doskonale sprawdza się jako dodatek do kanapek, sałatek czy nawet zup. Nadaje się również jako substytut kiełków. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: akademiadietetyki.pl; semini.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >