Jak ugotować brukselkę bez goryczki?
Brukselka ma wielu przeciwników, lecz jest zdrowym warzywem, które można przygotować na wiele sposobów. Istnieje jeden prosty patent, dzięki któremu nie wyjdzie gorzka. Wypróbujcie go i cieszcie się prawdziwym smakiem tej kapustki.
Kapusta brukselska wyhodowana została poprzez skrzyżowanie kapusty z jarmużem w Brukseli , skąd wzięła swoją nazwę. Warzywo to zawiera sporą ilość białka roślinnego — właściwie najwięcej spośród wszystkich roślin kapustnych. Bogata jest też w witaminy A i C, kwas foliowy potas, żelazo czy wapń.
Brukselkę można gotować, smażyć, dusić i piec. To świetny dodatek do sałatek, zup czy zapiekanek . Odpowiednio przygotowana będzie naprawdę smakowita i nie poczujecie ani odrobiny goryczy.
Co zrobić, aby brukselka nie wyszła gorzka?
Niektórzy radzą, by podczas gotowania tego warzywa po prostu dodać cukru do wody. Jest jednak lepszy sposób, by uniknąć przykrej goryczki. Wystarczy, że w czasie gotowania odlejecie połowę wody i uzupełnicie naczynie z brukselką świeżym wrzątkiem , takim prosto z czajnika.
Aby warzywo wyszło smaczne, dobrze jest też ograniczyć czas gotowania, a najlepiej — jak radzi Marta Dymek, autorka bloga Jadłonomia — po prostu ją zblanszować , czyli jedynie zanurzyć pokrojone mini kapustki na kilkanaście do kilkudziesięciu sekund we wrzątku. Po takim potraktowaniu konieczne jest schłodzenie warzywa poprzez zanurzenie go w zimnej wodzie.
Tak przygotowana brukselka, aż prosi się, by zanurzyć ją w dobrej marynacie i podpiec. Będzie również dobrze smakowała w towarzystwie innych pieczonych warzyw. Polecamy podać ją z ziemniaczkami i marchewką. Kompozycja brukselki i warzyw korzeniowych doskonale sprawdzi się jako dodatek do mięs i ryb.
Przepis na pieczoną brukselkę z warzywami korzeniowymi
Składniki:
-
10 zblanszowanych brukselek
-
15 małych ziemniaków
-
1 spora marchew
-
1 łyżeczka suszonego tymianku
-
5 ząbków czosnku,
-
5 łyżek oliwy z oliwek
-
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 190 stopni Celsjusza. Marchewkę obieramy i kroimy na plastry, ziemniaki również obieramy i kroimy na ćwiartki lub ósemki — zależnie od ich wyjściowego rozmiaru. Warzywa umieszczamy w misce, dodajemy oliwę, tymianek, sól oraz pieprz i dokładnie mieszamy.
Przekładamy do naczynia żaroodpornego wraz ze zmiażdżonymi ząbkami czosnku i pieczemy przez 15 minut. Wtedy wrzucamy zblanszowaną brukselkę i mieszamy, aż pokryje się przyprawami. Pieczemy przez kolejny kwadrans.
Możecie powyższą kompozycję uzupełnić o ciecierzycę ze słoika. Opłuczcie ją dokładnie, wymieszajcie z odrobiną oliwy i dodajcie do warzyw razem z brukselką . Dostarczycie sobie w ten sposób jeszcze więcej białka, unikając jednocześnie spożycia mięsa. Wodę z ciecierzycy zachowajcie do innych przepisów wegańskich.
Źródło zdjęcia: canva/Erik Gonzalez
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: winiary, polki, jadlonomia