Tradycyjny przepis na domowy smalec
Któż nie lubi sięgnąć czasem po pysznie aksamitny i rozpływający się w ustach smalczyk podany na świeżej chrupiącej pajdzie chleba? Klasyczną listę składników warto uzupełnić o kwaśne jabłko. Jego nuty smakowe podkreślą wyjątkowy charakter tego smarowidła.
Pajda ze smalcem najlepiej smakuje z ogórkiem kiszonym. Zdradzaliśmy wam już pyszny przepis na ten rarytas. Koniecznie się w nie zaopatrzcie. Będą też dobrym towarzystwem dla smalcu wegetariańskiego.
Przepis na prawdziwy wiejski smalec z jabłkiem i cebulą
Do przechowywania przygotowanego smalcu potrzebować będziecie pięciu słoików o pojemności 250 ml.
Składniki:
1 kg słoniny
300 g wędzonego boczku
2 spore kwaśne jabłka
2 duże cebule
1 główka czosnku wielkości średniej mandarynki
1 łyżka ziaren kminku
2 łyżki majeranku
1 łyżeczka tymianku
sól i pieprz w ilości do smaku
Przygotowanie:
Słoninę kroimy w półtoracentymetrową kostkę. Boczek podobnie rozdrabniamy. Słoninę przekładamy do rondla i topimy na małym ogniu. Po 15 minutach wrzucamy do niej boczek.
Delikatnie podgrzewamy przez kolejne 30-40 minut, co jakiś czas mieszając. Cebulę obieramy i siekamy, jabłka ścieramy na tarce o dużych oczkach, a czosnek obieramy i przeciskamy przez praskę.
W moździerzu rozdrabniamy ziarna kminku. Gdy skwarki będą złote, dodajemy do nich jabłko, cebulę i czosnek. Mieszamy i doprawiamy.
Wyłączamy ogień pod rondlem i przelewamy smalczyk warstwami do naczyń, starając się, by skwarki nie opadły nam na dno. Gotowy podajemy z pieczywem i kiszonym ogórkiem. Smacznego.
Źródło zdjęcia: canva/arfo
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: przyslijprzepis