Smakosze.pl Porady Jak ugotować fasolkę szparagową? Wszystkie najważniejsze zasady w jednym miejscu
canva/casch

Jak ugotować fasolkę szparagową? Wszystkie najważniejsze zasady w jednym miejscu

21 lipca 2022
Autor tekstu: Renata Materlińska

Sprawdźcie, jak najlepiej ugotować fasolkę szparagową, by była smaczna i wartościowa. Przedstawiamy wszystkie najważniejsze zasady w jednym miejscu. Koniecznie z nich skorzystajcie, a warzywo zachwyci was smakiem, jak nigdy. Dostarczy też więcej składników odżywczych.

Fasolka szparagowa największym wzięciem cieszy się w sezonie, czyli właśnie teraz, latem. Bo oczywiście zimą można kupić fasolkę mrożoną, ale nie smakuje tak, jak świeża, a poza tym często jest dość droga. Fasolka szparagowa występuje w dwóch wersjach — zielona i żółta. Pierwsza ma wyraźniejszy smak i jest nieco twardsza, druga jest delikatna w smaku i konsystencji.

Fasolkę szparagową można dodawać do zup, zapiekanek i potrawek. Jednak najpopularniejsza jest gotowana, serwowana z masłem lub polana zrumienioną na maśle tartą bułką. Dziś powiemy wam, jak należy gotować fasolkę szparagową, by zachwyciła smakiem.

Jak należy gotować fasolkę szparagową?

Odpowiednio ugotowana fasolka szparagowa powinna być krucha i miękka, ale nie rozgotowana. Czas jej gotowania zależy od rodzaju i stopnia dojrzałości. Zieloną fasolkę i dojrzalsze strączki trzeba gotować nieco dłużej. Tak naprawdę, by przekonać się, czy fasolka jest już ugotowana, warto ją co jakiś czas próbować.

Fasolkę należy gotować, wrzucając ją na wrzątek z dodatkiem soli i cukru. Gotując 50 dag fasoli, używamy zwykle ok. 2 l wody, łyżeczkę soli i łyżeczkę cukru. Żółtą fasolkę gotujemy 5-10 minut, a zieloną 10-15 minut, licząc od momentu ponownego zagotowania się wody.

Fasolkę szparagową można też gotować na parze. Przygotowana w ten sposób zachowa więcej smaku i składników odżywczych. Po umieszczeniu jej w parowarze lub na sicie nad gotującą się wodą gotujemy ja 10-20 minut.

Ugotowaną fasolkę odcedzamy, ewentualnie przelewamy zimną wodą, by zatrzymać proces gotowania i osączamy. Potem polewamy ją stopionym masłem lub tartą bułką zrumienioną na maśle.

Jak przygotować fasolkę szparagową do gotowania?

Przed gotowaniem fasolkę szparagową należy umyć i oczyścić. Nożem odcinamy jej końce, które nawet po ugotowaniu będą twarde i niesmaczne. Jeśli włókna znajdujące się po jej bokach są sztywne i twarde, wyjmujemy je.

Fasolkę można gotować w całości lub pokroić strąki na mniejsze kawałki. Do jedzenia z masłem zdecydowanie polecamy tę pierwszą wersję. Pokrojona fasolka będzie zaś idealnym dodatkiem do sałatek.

Z naszego serwisu dowiesz się też, czy lepsza jest fasolka żółta, czy zielona . Poznasz także przepis na fasolkę szparagową z sezamem .

fasolka szparagowa
canva/al62

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: beszamel.se, olgasmile

Obserwuj nas w
autor
Renata Materlińska

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy