Jak ugotować flaki, żeby nie wyszły gorzkie?
Tradycyjne flaki wołowe to potrawa budząca wiele kontrowersji. Nie wszystkim odpowiada jej smak, zapach czy konsystencja. Często jednak niechęć ta wynika z faktu, że w przygotowaniu potrawy popełnia się proste błędy, które wpływają na efekt.
Prawidłowe przygotowanie flaków wołowych obejmuje nie tylko wykorzystanie dobrej jakości składników — czyli aromatycznego bulionu wołowego i odpowiedniej ilości przypraw — ale też odpowiedniego potraktowania samych flaków. Ta potrawa nie wyjdzie smaczna, jeśli pójdziemy na skróty.
Aby uzyskać smaczne danie, nie wystarczy bowiem wrzucić wszystkiego do garnka, podsmażyć i zalać bulionem jak ma to miejsce na przykład w przygotowaniu gulaszu czy innej gęstej zupy. Wręcz przeciwnie, takie postępowanie spowoduje, że danie na pewno nie będzie smaczne.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Co zrobić, by flaki nie wyszły gorzkie?
Istnieje kilka trików, które sprawią, że zachwycisz swoich gości, serwując im flaki tak pyszne, że zmienią zdanie o tej potrawie na zawsze. Tym, co jest najważniejsze w przyrządzaniu tej potrawy, jest czas. Zaplanuj gotowanie tak, aby nie zabrakło go na dokładne wypłukanie flaków, a zagwarantujesz sobie sukces.
Zawsze zaczynaj od dokładnego wyszorowania flaków i pozbycia się przerostów tłuszczu. Kolejnym krokiem będzie dokładne ich wymoczenie w misce z wodą. Najlepiej schowaj je do lodówki na całą noc, a za dalsze etapy zabierz się rano.
Jeśli o tym zapomnisz, możesz zawsze obgotować flaki. Pamiętaj tylko by zmienić wodę minimum trzy razy. Takie postępowanie spowoduje, że flaki utracą swój charakterystyczny, nieprzyjemny posmak, a Ty będziesz mógł cieszyć się ich prawdziwym smakiem.
Niemniej istotnym elementem w przyrządzaniu flaków jest użycie dobrze przyprawionego bulionu. Wybierz dobre jakościowo mięso wołowe i świeże warzywa. Nie żałuj też przypraw — w Twojej mieszance powinna się znaleźć wystarczająca ilość soli i pieprzu, liść laurowy, ziele angielskie oraz majeranek. Jeśli lubisz, możesz podkręcić smak słodką i ostrą papryki.
Tym, na co jeszcze musisz zwrócić uwagę, jest czas gotowania. Wstępnie obgotowane flaki nie wymagają już długiej obróbki termicznej. Zazwyczaj wystarczy zalane w bulionie kawałki doprowadzić do wrzenia. Sprawdzaj na bieżąco ich miękkość, aby nie dopuścić do rozgotowania. Potrawa zachowa wtedy walory wizualne.
Możesz też sięgnąć po dodatkowe porady jak ugotować flaczki , by nie miały nieprzyjemnego zapachu. Jeśli chciałbyś spróbować wegetariańskiej wersji, sprawdź przepis na flaczki z boczniaków .
Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: newsy.gotujmy / poradykulinarne