Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak wykorzystać w kuchni zieloną dynię?
Renata Materlińska
Renata Materlińska 15.09.2021 02:00

Jak wykorzystać w kuchni zieloną dynię?

zielona dynia
canva/blueorangestudio

Choć dynia kojarzy się wszystkim z kolorem pomarańczowym to nie zawsze tak jest. Co prawda jej miąższ ma kolor w różnych odcieniach żółci i pomarańczy, skórka już nie zawsze. A wiecie jak wykorzystać w kuchni zieloną dynię? Prezentujemy kilka pomysłów.

Odmian dyni jest naprawdę dużo. Różnią się wielkością, kształtem, kolorem skórki, także smakiem i konsystencją. Zwartości wody i konsystencja miąższu dyni to te walory, które warto wziąć pod uwagę dopasowując odmianę dyni do potrawy.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Jak wykorzystać w kuchni zieloną dynię?

Dyń o zielonej skórce też jest kilka odmian. Jedna z popularniejszych to Acorn czyli dynia żołędziowa. Jej owoce nie rosną zbyt duże, charakteryzują się twardą skórką i żebrowaniem. Mają żółto-pomarańczowy miąższ odznaczający się słodko-orzechowym miąższem. Taką dynię najlepiej jest upiec, wcześniej można ją nadziać.

Jeśli zaś kupicie gruszkowatą dynię o zielonej skórce z jasnopomarańczowymi plamkami to najprawdopodobniej będzie to odmiana Barbara Butternut. Jest to odmiana dyni piżmowej. Ma pomarańczowy miąższ i dobrze znosi długie przechowywanie — nie więdnie i nie psuje się. Ta odmiana dyni świetnie nadaje się na przetwory, a także do pieczenia, smażenia i duszenia.

Sposób na dynię

Ogólnie rzecz biorąc większość dyń dobrze nadaje się do pieczenia. Jest to najprostszy sposób jej przygotowania, pozwalający jednocześnie wydobyć z dyni pełnię smaku. Jak przygotować pieczoną dynię? Wystarczy ją obrać, pokroić w cząstki, oprószyć solą, pieprzem, zmieloną papryką, czosnkiem granulowanym, skropić oliwą i upiec. Będzie idealna na przekąskę, a także jako dodatek np. do sałatki.

Z dyni można też prosto przygotować purée. Wystarczy miąższ pokroić na kawałki, podlać odrobiną wody i rozgotować. Jeśli widać kawałki dyni można całość zmiksować. Takie purée to już prawie gotowa zupa-krem. Trzeba ją tylko przyprawić, dodać śmietanę i podać z grzankami. Ale puree można też dodać do zupy mlecznej czy pysznej kawy.

Podpowiemy jeszcze jak obrać dynię. Istnieją bowiem odmiany, których skórka jest dość krucha i twarda. Dynię piżmową najlepiej jest najpierw pokroić w poprzek w krążki, a potem obrać. Dynie o twardszej skórce można przekroić np. na cztery. Potem położyć ćwiartki stabilnie na desce do krojenia i ostrym nożem ścinać ich skórkę z góry do dołu.

dynia pieczona
dynia pieczona

Źródło zdjęcia: canva/AnjelaGr

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: facetikuchniacom, przepisy