Jak ugotować makaron, żeby się nie sklejał? Polacy zapominają o kluczowej zasadzie
Makaron jest jednym z prostszych do przygotowania dodatków do dań. Aby zachwycił smakiem, nie może być rozgotowany czy posklejany. Gotując go odpowiednio długo w dobrze dobranej ilości wody, osiągniecie pożądane efekty. Sprawdźcie, na co jeszcze warto zwrócić uwagę.
Przyrządzanie makaronu stanie się prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Baza do pysznego specjału z twarogiem czy budżetowego dania z jajkiem i śmietaną , zawsze się uda, jeśli będziecie trzymać się prostych zasad. Oto one.
Gotujcie makaron w odpowiedniej ilości wody
Zbyt mała porcja płynu spowoduje, że makaron będzie ściśnięty. Pszenny produkt pod wpływem wilgoci staje się nieco lepki, więc bliski kontakt poskutkuje łączeniem się klusek w większe skupiska.
Odpowiednia ilość wody to 1 litr na każde 100 g suchego makaronu. To oznacza, że większą porcję makaronu potrzebujemy przygotować w pełnowymiarowym garnku, a nie w niewielkim rondelku.
Niektórzy do wody dodają nieco oliwy lub masła. Taki dodatek może nie być konieczny, lecz z pewnością ułatwi rozdzielenie makaronowych nitek czy świderków. Obowiązkowym dodatkiem do przyrządzanego makaronu jest za to sól. Bez niej wyjdzie niesmaczny.
Nie zapomnijcie o kontroli czasu gotowania makaronu
Przed przystąpieniem do przyrządzania makaronu, zawsze należy przeczytać instrukcję na opakowaniu. N ie można gotować makaronu na oko. Nie powinno się też łączyć różnych jego typów.
Takie postępowanie, a także wrzucanie makaronu do zimnej wody, poskutkuje rozgotowanym lub niedogotowanym wyrobem. Jeżeli więc woda w garnku intensywnie się kotłuje, należy zmniejszyć moc palnika i przemieszać jego zawartość.
Źródło zdjęcia: canva/VeselovaElena
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Puszyste naleśniki na maślance. Wychodzą idealnie za każdym razem, mamy prosty przepis
-
Zapiekanka ziemniaczana z kiełbasą i pieczarkami. Pomysł na tani obiad
-
Delikatne gołąbki według przepisu Anny Lewandowskiej. Jedz bez wyrzutów sumienia
Źródło: dorotasmakuje, tadar