Jak uratować zbyt suchy pasztet?
Domowy pasztet przewyższa zwykle smakiem kupny. Wiadomo, do jego przygotowania używamy składników najwyższej jakości i nie dodajemy żadnej chemii. Czasami jednak pojawiają się małe problemy, na które na szczęście można coś zaradzić. Dziś powiemy wam jak uratować zbyt suchy pasztet. Sprawa jest bardzo prosta.
Pasztet można robić z różnych rodzajów mięs, ryb czy warzyw. Zasada jest w sumie podobna — ugotowane składniki trzeba zemleć i wymieszać z przyprawami i innymi dodatkami. Jakimi? Zwykle jest to bułka tarta lub namoczona w wodzie albo w mleku, a także cebula.
Jeśli chodzi o pasztet mięsny, zazwyczaj dodaje się do niego też wątróbkę. Nadaje ona charakterystycznego smaku, ciemniejszego koloru i kremowej konsystencji. Oczywiście pod warunkiem, że nie została zbyt mocno sparzona.
Jak uratować zbyt suchy pasztet?
Jeśli zwykle robisz pasztet według tego samego przepisu i wychodzi ci zbyt suchy, spróbuj dodać do mięsnej masy jajko. Jednak nie wbijaj go, ot tak po prostu. Najpierw oddziel białka od żółtek. Potem żółtka wymieszaj z masą, a białka dodaj dopiero po ich ubiciu na sztywną pianę. Ilość dodanych jajek zależy od ilości mięsnej masy. Możesz dodać ich nawet kilka.
Na soczystość pasztetu wpływa też rodzaj użytego mięsa. Zazwyczaj dodaje się do pasztetu, chociaż kawałek nieco tłustszej wieprzowiny, a nawet boczku. Tłuszcz dodaje potrawie smaku, ale też sprawia, że nie wysycha zbyt łatwo.
Do mięsnej masy można też dodać trochę gęstej, kwaśnej śmietany. Ona również zadba o większą wilgotność pasztetu, sprawi, że będzie bardziej zwarty i nada mu wyraźniejszego smaku. Tak naprawdę wystarczy dodać jej 2-3 łyżki.
Przepis na pasztet
Składniki:
-
80 dag łopatki wieprzowej
-
40 dag surowego boczku
-
40 dag wątróbki drobiowej
-
2-3 listki laurowe
-
po kilka ziaren ziela angielskiego i czarnego pieprzu
-
czerstwa kajzerka
-
1 cebula
-
1 łyżka smalcu
-
3 jajka
-
gałka muszkatołowa
-
sól, pieprz
-
tłuszcz i tarta bułka do formy
Przygotowanie pasztetu
Mięso opłucz, pokrój na kawałki, zrumień na patelni. Podlej gorącą wodą, dodaj listki, pieprz i ziele oraz trochę soli. Duś, aż będzie miękkie.
Wątróbkę dodaj do gotującego się mięsa na kilka minut przed końcem jego gotowania. Bułkę namocz w wodzie, odciśnij. Cebulę obierz, pokrój w kostkę, zeszklij na smalcu.
Mięso, wątróbkę, bułkę i cebulę przepuść przez maszynkę do mielenia mięsa. Dodaj żółtka, gałkę muszkatołową, sól i pieprz. Wymieszaj masę, połącz ją z pianą z białek.
Mięsną masę przełóż do formy wysmarowanej tłuszczem i wysypanej tartą bułką. Piecz ok. godzinę w 180 st. C.
Jeśli szukasz przepisów na inne pasztety, zajrzyj do naszego serwisu. Znajdziesz tam recepturę na bezmięsny pasztet z kaszą pęczak , a także na pasztet z soczewicy i żurawiny .
Źródło zdjęcia: canva/fermate
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: shareinfo, gazetakrakowska, newsy.gotujmy