Jak wykorzystać w kuchni szczaw? Warto pamiętać o 1 zasadzie
Szczaw jest jednym z wiosennych warzyw, po które zdecydowanie warto sięgnąć. Jednak, by w pełni skorzystać z jego dobroczynnych właściwości, nie należy łączyć go z innymi, pojawiającymi się wiosną, produktami takimi jak botwina, szpinak i rabarbar. Wszystkie bowiem zawierają kwas szczawiowy, który w nadmiarze nie przysłuży się naszemu zdrowiu. Podpowiadamy jak najlepiej wykorzystać szczaw.
Szczaw jest wyrazistym i pełnym charakteru warzywem. Na sklepowych półkach zaczyna pojawiać się już w kwietniu , by cieszyć nas swoim smakiem jedynie do czerwca. Jego nadmiar nie jest wskazany, lecz sięganie po niego na zmianę z innymi sezonowymi warzywami przyniesie same korzyści. Zobaczcie, jak włączyć go do swojej diety.
Dlaczego warto sięgać po szczaw?
Wyjątkowy smak nie jest jedyną zaletą szczawiu. Jego liście zawierają znaczne ilości witaminy C, potasu i żelaza. Co więcej, mają działanie przeciwutleniające, wspomagając tym samym organizm w zwalczaniu wolnych rodników.
Ekstrakt ze szczawiu będzie remedium na objawy przeziębieniu takiej jak kaszel i katar. Warzywo to korzystnie wpłynie również na trawienie , pobudzając je i zwiększając apetyt. Szczaw wspiera również procesy związane z wytwarzanie krwinek, a także wspomaga oczyszczanie organizmu, wykazując działanie moczopędne.
Jedynym minusem spożywania szczawiu może być wysoka zawartość kwasu szczawiowego. Substancja ta, spożywana w namiarze może odkładać się w drogach moczowych w postaci kamieni. Z tego względu zaleca się spożywanie warzywa wraz z produktami bogatymi w wapń i witaminę D oraz unikanie łączenia go z rabarbarem, botwinką i szpinakiem, które również stanowią źródło tej substancji.
Jak podawać szczaw?
Najbardziej znanym zastosowaniem szczawiu w kuchni polskiej jest przygotowanie z niego zupy. Kwaśny smak warzywa nadaje charakteru podawanemu zwykle ze śmietaną specjałowi. Wiosenne warzywo można jednak zaserwować na więcej ciekawych sposobów. Najprostsze będzie dodanie go do śniadaniowego twarożku.
Łodygi są doskonałym materiałem na sok, który dodać będzie można do warzywnych dań, dostarczając sobie wspomnianych już wcześniej składników odżywczych. Młode liście natomiast będą pasowały do sałatek, urozmaicając ich smak o delikatną kwaskowość. Z powodzeniem tez przygotujemy z nich sosy na bazie śmietany , które będą pasowały do ryb.
Po inne inspiracje kulinarne zajrzyjcie na naszą stronę. W tym artykule zdradzamy pomysły na surówki pasujące do ryb. Ten natomiast zawiera pyszny przepis na pastę jajeczną , idealną na śniadanie.
Źródło zdjęcia: canva/Natalia Gavrilova Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Najlepsza karkówka na majówkowego grilla w miodzie i musztardzie. Prosty przepis
-
Pyszna rolada szpinakowa z wędzonym łososiem. Prawdziwa poezja smaku, aromatu i kolorów
-
Lekki chlebek bananowy w wersji fit. Jedz bez żadnych wyrzutów sumienia
Źródło: gotujmy, beszamel.se