Jak zrobić congee ryżowe?
Na śniadanie często jemy owsianki, kanapki lub jajecznicę. Tymczasem kleik ryżowy to równie smaczna, a przede wszystkim delikatna dla naszego żołądka, opcja śniadaniowa. Można go podać zarówno na słodko, jak i w wersji wytrawnej. Sprawdźcie jak przygotować congee.
Kleik ryżowy to pełnowartościowy posiłek, bogaty w witaminy z grupy B, magnez czy żelazo, a więc dostarczający najważniejszych składników odżywczych. W podstawowej formie sprawdzi się w przypadku zatruć i innych problemów pokarmowych. Łagodzi bowiem podrażnienia, wspomaga wątrobę, żołądek oraz korzystnie wpływa na jelita.
Smak takiej wersji congee nie jest wybitny. Można jednak do niego wrzucić najróżniejsze składniki, które nadadzą daniu charakteru. Wybierzcie swoje ulubione owoce i orzechy albo warzywa i delikatne mięso i spróbujcie, jak smakuje ten dobroczynny dla naszego organizmu posiłek.
Przepis na pyszne congee ryżowe
Składniki:
-
1 szklanka białego ryżu, może być basmati lub jaśminowy
-
10 szklanek wody
Przygotowanie:
Ryż płuczemy i wsypujemy do dużego garnka , najlepiej o pojemności około 6 l. Zalewamy go zimną wodą. Kiedy ryż się zagotuje, ogień zmniejszamy do minimum i gotujemy go przez około 2-4 godziny — nasz kleik powinien tylko „pyrkać”.
Po upływie tego czasu congee jest gotowe i możemy je podawać z ulubionymi dodatkami smakowymi. Polecamy szczególnie sezonowy mus dyniowy i orzechy włoskie oraz pieczone jabłka z dodatkiem cynamonu .
W wersji wytrawnej będzie pyszny z duszonymi pieczarkami , szczypiorkiem i odrobiną bogatego w witaminy z grupy B oleju sezamowego. Możemy też dodać odrobinę ostrej papryki czy kurkumy. Smacznego.
Wskazówka
Gotowy kleik ryżowy można przelać do słoików i przechowywać w lodówce przez około 2-3 dni. Jeżeli się na to zdecydujecie, najlepiej jest przelać congee na gorąco, wprost do wyparzonych słoików. Słoiki dokładnie zakręcamy , a po ostudzeniu umieszczamy w lodówce.
Źródło zdjęcia: canva/piyato
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: elzbietakasztelaniec