Jak zrobić domową kostkę rosołową? Wygrywa z kupną smakiem, składem i ceną
Domowa kostka rosołowa potrafi przyspieszyć gotowanie niejednej zupy i sosu. Własnoręczne przygotowanie bazy do dań jest bardzo proste. Wystarczy zaledwie kilka chwil, by zrobić aromatyczny, świeży przez długi czas i zdrowszy od sklepowych dodatek. Do jego przygotowania wykorzystamy składniki, które zwykle używamy do sporządzenia warzywnego bulionu.
Kostka rosołowa kojarzy nam się z pełnym polepszaczy dodatkiem do zup. Zazwyczaj staramy się unikać jej w kuchni ze względu na niezbyt zdrowy skład tego typu produktów. Okazuje się jednak, że nietrudno jest zrobić świetną, domową wersję.
Przygotowanie kostki rosołowej tak naprawdę wymaga jedynie zakupu dobrej jakości warzyw, odpowiedniego ich ugotowania i zamrożenia w pojemniku na kostki lodu. Potem już będziemy mogli korzystać z dodatku, kiedy tylko będziemy go potrzebować, podkręcając smak wszystkich ulubionych dań.
Przepis na domową kostkę rosołową
Składniki:
-
3 średnie marchewki
-
1 cebula średniej wielkości
-
1 nieduży por
-
1 mały seler
-
1 mniejsza pietruszka
-
3 ząbki czosnku
-
2 ziarna ziela angielskiego
-
2 liście laurowe
-
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
-
1 łyżka posiekanego lubczyku
-
1/4 łyżeczki wędzonej papryki słodkiej
-
szczypta ostrej papryki
-
1/3 łyżeczki kurkumy
-
pół łyżeczki pieprzu
-
20 g soli
-
olej rzepakowy do smażenia
-
250 ml wody
Jak zrobić kostkę rosołową w domu? Znamy przepis na zdrowszą alternatywę gotowego bulionu
Zaczynamy od obrania i umycia warzyw. Następnie wszystkie produkty kroimy w cienkie plasterki lub ścieramy je na tarce o sporych oczkach. Możemy też rozdrobnić je w blenderze. Na dużej patelni rozgrzewamy tłuszcz i szklimy na nim cebulę.
Pod koniec dodajemy czosnek, a po chwili wrzucamy resztę warzyw i mieszamy. Wlewamy wodę i dodajemy wszystkie przyprawy suszone i w całości. Dusimy przez kwadrans , po czym, gdy woda prawie w całości odparuje, usuwamy liście laurowe i ziarna ziela angielskiego.
Całość blendujemy z dodatkiem natki pietruszki i lubczyku. Kostka rosołowa jest już prawie gotowa. Trzeba jeszcze tylko poporcjować uzyskaną pastę, przenieść ją do dołków pojemnika na kostki lodu i włożyć do zamrażalnika. To najwygodniejszy sposób jej przechowywania. Można jej używać do zup czy sosów nawet do kilku miesięcy od sporządzenia.
Na naszej stronie znajdziesz przepis na aromatyczne zupy przyrządzane bez dodatku kostki rosołowej. Polecamy pomidorową na serduszkach oraz pełną smaku ogórkową z podsmażonych kiszeniaków.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Zapomnij o owsiance na mleku lub wodzie. Teraz wszyscy sięgają po kultowy napój
-
Gessler wyjawiła sekret idealnych kotletów schabowych. Kluczem jest pomijana czynność
-