Jak zrobić domowy syrop z mniszka lekarskiego?
Syrop z mniszka lekarskiego jest doskonałym sposobem na kaszel i wiele dolegliwości. Domowe lekarstwo przygotujesz błyskawicznie, wystarczą kwiaty rośliny i cukier. Jak zrobić domowy syrop z mniszka lekarskiego?
Wystarczą 2- 3 łyżeczki dziennie domowego syropu, aby szybko poczuł jego dobroczynny wpływ. Syrop możesz pić samodzielnie, posłodzić nim herbatę, a nawet posmarować kromkę chleba, ponieważ ma dość gęstą konsystencję.
Syrop mogą pić zarówno dorośli, jak i dzieci. Lekarstwo nie jest jednak zalecane osobom, które cierpią na choroby układu pokarmowego i trawiennego, jak wrzody żołądka, nadkwasota, czy niedrożność dróg żółciowych lub jelit.
Przygotuj również domowy syrop brzozowy, ma wiele cennych właściwości- tu poznasz prosty przepis na syrop z liści brzozy , jest idealny na wzmocnienie i oczyszczanie organizmu.
Właściwości lecznicze syropu z mniszka lekarskiego
Syrop wspiera górne drogi oddechowe i pomaga walczyć z uporczywym kaszlem i objawami przeziębienia i grypy. Mniszek lekarski to bogate źródło witaminy C, A, D i witamin z grupy B. Ponadto w roślinie znajdziemy spore ilości żelaza, magnezu i potasu.
Syrop z mniszka wspiera więc cały układ odpornościowy, reguluje ciśnienie tętnicze i pracę serca, wspiera proces produkcji krwi. Regularne stosowanie syropu ma również pozytywny wpływ na cały układ moczowy, wspiera koncentrację, a także pomaga oczyścić organizm z toksyn.
Przepis na domowy syrop z mniszka lekarskiego
Składniki:
-
kwiatki mniszka lekarskiego
-
cukier lub ksylitol
-
słoiczki
Jak zrobić domowy syrop z mniszka lekarskiego?
Umyj i osusz kwiaty mnisza, słoiki wyparz, do słoików układaj warstwowo kwiaty. Warstwy o grubości 2 cm posyp cukrem lub ksylitolem, powtarzaj czynność do wypełnienia całego słoiczka.
Wypełnione pojemniki zakręć i odstaw w ciepłe, słoneczne miejsce, syrop będzie gotowy po około 7- 10 dniach. Syrop możesz przecisnąć przez gazę lub gęste sito i wlać do szklanej butelki z korkiem, butelkę przechowuj w lodówce.
Źródło zdjęcia: canva / karma_pema Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Niezwykłe ukraińskie gołąbki z ziemniakami i mięsem. Niebo na podniebieniu
-
Do czego służy patyczek w opakowaniu daktyli? Ma ważną funkcję
-
Która strona folii aluminiowej sprawdza się do pieczenia? Wyjaśniamy różnicę
Źródło: medonet.pl