Jak zrobić gołąbki z prodiża? Niezapomniany smak z dzieciństwa
Gołąbki z prodiża są pysznym daniem, które część z was z pewnością pamięta z domu rodzinnego. Przygotowana w popularnym w dawnych latach urządzeniu potrawa jest pełna smaku i wprost rozpływa się w ustach. Podpowiadamy jak ją zrobić.
Faszerowana delikatnym mięsem mielonym i ryżem kapusta w sosie pomidorowym spodoba się amatorom kuchni polskiej. Przygotowanie jej w prodiżu sprawi, że farsz wyjdzie niezwykle soczysty, a jednocześnie — dzięki dodaniu jajka — pozostanie w gołąbku. Będzie prosto i smacznie. Skusicie się?
Przepis na wyśmienite gołąbki z prodiża
Składniki:
-
1 główka białej kapusty
-
500 g mięsa mielonego z indyka lub kurczaka
-
100 g suchego ryżu białego
-
1 średnia cebula
-
1 jajo
-
500-600 ml domowego przecieru pomidorowego
-
2 płaskie łyżeczki ziół prowansalskich
-
3/4 łyżeczki słodkiej papryki
-
1 łyżeczka czosnku granulowanego
-
olej rzepakowy do smażenia
-
sól i pieprz w ilości do smaku
Jak zrobić gołąbki z prodiża? Prosty przepis na przysmak z dawnych lat
Ryż gotujemy w osolonej wodzie, uprzednio płucząc ziarna, by były bardziej sypkie po przyrządzeniu. Cebulę obieramy i siekamy. Warzywo szklimy na dobrze rozgrzanym oleju i studzimy je.
Mięso umieszczamy w misce i wbijamy jajo. Wsypujemy przyprawy , czyli słodką paprykę, nieco soli i świeżo zmielony pieprz w ilości do smaku. Dodajemy też miękką cebulę oraz ugotowany ryż.
W dużym garnku zagotowujemy wrzątek. Kapustę pozbawiamy głąba i sparzamy ją tak, aby oddzielić liście. Zawijamy w nie przygotowany wcześniej farsz , a sztuki, które się uszkodziły, wykorzystujemy do wyłożenia natłuszczonego delikatnie dna prodiża.
Na kapuście układamy zawinięte gołąbki. Około 1 litra wody z gotowania kapusty łączymy z sosem pomidorowym. Doprawiamy ziołami prowansalskimi oraz czosnkiem , po czym całość wlewamy do prodiża. Włączamy urządzenie i pieczemy przez 40 minut od momentu, gdy się rozgrzeje. Gołąbki z prodiża podajemy ze świeżym chlebem.
Na naszej stronie znajdziecie inne pomysły na smakowite gołąbki. Szczególnie polecamy bezmięsną odsłonę z ziemniakami i pieczarkami. Być może też skusi was kapusta faszerowana czerwoną soczewicą i serem feta .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Niebywałe, z czym Lewandowska podaje zupę z dyni. Nietypowy pomysł zaskakuje
-
Ciocia Marzenka robi placki ziemniaczane jak nikt inny. Jesienią zawsze stawia na 1 dodatek
-
Puszysty i elegancki sernik z rosą. Mamy sprawdzony domowy przepis