Jak zrobić idealny, tradycyjny żurek?
Żurek jest zupą, obok której ciężko przejść obojętnie. W specjale widocznym na zdjęciu brakuje jednego ważnego składnika. Mowa o dodatku w postaci jajka. Klasyczny żurek nie może się bez niego obejść. Przepis na kultową zupę jest bardzo prosty.
Smakowity żurek niejednokrotnie przyprawiał nas o szybsze bicie serca. Nietrudno natknąć się na wielbicieli tej przepysznej zupy. W tradycyjnej odsłonie dania koniecznie musi znaleźć się jajko oraz kiełbasa.
Dalsza część artykułu znajduje się poniżej filmu:
Kultowy żurek z jajkiem i kiełbasą
Nie da się ukryć, że żurek uchodzi za jedno z najbardziej klasycznych dań naszej rodzimej kuchni. Oczywiście można go przygotować na rozmaite sposoby. Jakiś czas temu prezentowaliśmy przepis na wegetariańskie wydanie uwielbianej zupy .
Dziś sięgniemy po żurek w tradycyjnej odsłonie. Przepis jest banalnie prosty. Wystarczy postępować zgodnie z poniższą instrukcją . Oczywiście w żurku nie może zabraknąć jajka i kiełbasy. Jakie składniki będą nam potrzebne?
-
500 ml zakwasu na żur
-
2,5 l bulionu
-
400 g kiełbasy
-
300 g boczku wędzonego
-
4 jajka
-
2 suszone borowiki
-
2 cebule
-
3 ząbki czosnku
-
45 ml śmietany 18%
-
6 ziemniaków
-
masło
-
sól
-
pieprz
-
liście laurowe
-
ziele angielskie
-
majeranek
Niezawodny przepis na przepyszny żurek
Borowiki namaczamy w wodzie tak, by stały się miękkie. Kiełbasę oraz boczek zalewamy bulionem. Jakiś czas temu przedstawialiśmy recepturę na tę bazę pod zupy . Całość wzbogacamy o liście laurowe, ziele angielskie i ziarna pieprzu.
Namoczone grzyby kroimy w paski i dodajemy do wywaru. Mieszankę gotujemy na małym ogniu przez 1,5 godziny . Pod koniec dodajemy sól oraz ugotowane ziemniaki pokrojone w kostkę. Cebulę oraz czosnek siekamy i podsmażamy na maśle.
Z zupy wyławiamy kiełbasę i boczek. Kroimy je w kostkę. Następnie podsmażamy razem z cebulą i majerankiem . Wywar wzbogacamy o zakwas oraz podsmażone wędliny. Na koniec żurek zabielamy śmietaną. Serwujemy go z dodatkiem jajek na twardo.
Canva / Dar1930
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Calzonella