Bulion warzywny - prosty przepis na esencjonalną bazę do dań
Bulion warzywny to nic innego jak wywar ze świeżych jarzyn korzeniowych: marchewki, pietruszki, selera, pora, cebuli z dodatkiem ziół i przypraw. Żadne gotowe kostki rosołowe i buliony w słoiczku nie zastąpią smaku i wartości odżywczych tradycyjnego, domowego rosołu. Właśnie dlatego warto poświęcić czas na jego przygotowanie; tym bardziej, że bulionu warzywnego nie musimy wykorzystać od razu. Z powodzeniem można przelać go np. do woreczków na kostki lodu i zamrozić. Dzięki temu w trakcie zabieganego tygodnia możemy szybko ugotować pożywną zupę czy mięso w aromatycznym sosie. Co więcej, bulion można zasypać go kaszą manną lub ryżem i mamy gotowe, dietetyczne i wegetariańskie danie na obiad. Jeśli chcemy urozmaicić nasz wywar z warzyw, możemy dodać do niego np. pierś z kurczaka. Pierś z kurczaka gotowana na bulionie warzywnym to również propozycja dla tych, którzy mają ochotę na lekkostrawny obiad.
Jak wykorzystać warzywa z bulionu jarzynowego?
Warzywa z bulionu mają swój charakterystyczny smak. Gotowane z dodatkiem liści laurowych, cebuli, świeżego pieprzu i ziela angielskiego nabierają niezwykłego aromatu. Na pewno nikt nie chciałby, żeby po odcedzeniu bulionu jarzynowego wylądowały w koszu. Jak zatem możemy wykorzystać warzywa z bulionu lub rosołu? Jednym z pomysłów jest przygotowanie z nich wegetariańskich kotlecików warzywnych! Wystarczy, że do posiekanych lub startych warzyw z rosołu dodasz jajko, bułkę tartą, mąkę pszenną oraz przyprawy i usmażysz je na rozgrzanym oleju. Innym pomysłem na wykorzystanie warzyw z rosołu jest upieczenie pasztetu, np. drobiowego. W tym celu zmiel mięso oraz warzywa z bulionu, dodaj 3 surowe jajka, bułkę tartą, siekany szczypiorek, sól, pieprz oraz inne przyprawy. Pasztet piecz około 1,5 h w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. W tym zestawieniu nie mogło również zabraknąć sałatki jarzynowej. Pokrój wszystkie warzywa w kosteczkę, dodaj również pokrojone ogórki kwaszone, ugotowane ziemniaki i oczywiście majonez. Taki kulinarny recykling jest naprawdę ekologiczny i… smaczny!
Dlaczego warto opalać cebulę do bulionu warzywnego lub rosołu?
Bez cebuli nie sposób wyobrazić sobie bulionu jarzynowego lub rosołu. Dlaczego jednak dodajemy ją w postaci opalanej? Wszystko przez to, że tak opalona cebula dodaje naszemu wywarowi nie tylko esencjonalnego smaku i aromatu, lecz także złocistego koloru. Jak zatem można opalić cebulę do rosołu? My proponujemy najbardziej popularną metodę, czyli opalanie cebuli na palniku kuchenki gazowej. Wystarczy przekroić ją na pół i położyć na palniku o takiej wielkości, żeby warzywo nie wystawało poza jego krawędzie. Jeśli jednak nie masz kuchenki gazowej, z powodzeniem możesz opiec cebulę w piekarniku rozgrzanym do 220 stopni lub na suchej patelni. Niech nie przerazi Cię ciemna, wręcz czarna skórka cebuli – wrzuć ją w całości do bulionu warzywnego, a przypaloną skórkę wyłowisz później.
Przepis na bulion warzywny
Składniki:
1 litry wody
3 marchewki
1 pietruszka
1 cebula
kawałek selera
kawałek pora (biała część)
3 ząbki czosnku
gałązki świeżej natki
2 liście laurowe
2 ziarna ziela angielskiego
5 ziarenek pieprzu czarnego
1 łyżka jasnego sosu sojowego
1 łyżka soli
undefined
Przygotowanie:
Obierz i umyj pod bieżącą zimną wodą marchewki, pietruszkę, selera i białą część pora. Możesz okroić je na mniejsze kawałki, wtedy wywar ugotuje się szybciej. Włóż je do dużego garnka i zalej dwoma litrami wody.Dodaj również 2 ząbki czosnku (nieobrane), 2 łyżki świeżej natki, 2 liście laurowe, 2 ziarna ziela angielskiego i 5 ziarenek pieprzu czarnego. Całość zagotuj.Przekrój cebulę i opal jej połówki nad gazem (lub połóż na palniku). Dodaj do garnka z warzywami.Teraz dodaj łyżkę jasnego sosu sojowego i gałązki natki pietruszki. Dodaj również łyżkę soli. Zmniejsz moc palnika i gotuj jeszcze przez 2 godziny.