Jak zrobić klarowne zimne nóżki na Wszystkich Świętych?
Zimne nóżki można serwować na przystawkę lub zakąskę. Doskonale sprawdza się w roli specjału na Wszystkich Świętych. Są smaczne i sycące. By jednak miały też apetyczny wygląd, trzeba je odpowiednio przygotować. Zobacz, jak zrobić klarowne zimne nóżki.
Zimne nóżki przygotowuje się zwykle z tylnych lub przednich nóg wieprzowych. Warto też dodać golonkę, by nóżki były bardziej mięsne. Przygotowanie nóżek polega na długim gotowaniu ich z warzywami i przyprawami. Tylko wtedy będą smaczne i zetną się bez dodatku żelatyny. Jednak takie długie gotowanie często powoduje też, że wywar traci klarowność i robi się mniej apetyczny. Podczas Wszystkich świętych warto postawić na specjały, które prezentują się nienagannie.
Jak zrobić klarowne zimne nóżki na Wszystkich Świętych?
Zimnie nóżki serwuje się na rozmaite okazje. Wszystkich Świętych również się do nich zalicza. Jeśli wywar z nóżek wyjdzie mętny, możecie zastosować specjalną metodę klarowania go. Wyjmijcie z wywaru łyżką cedzakową ugotowane mięso, warzywa i przyprawy. Wywar przecedźcie wstępnie przez sito.
Teraz ubijcie na sztywno białko jaja, wymieszajcie je z łyżką octu jabłkowego i dodajcie do wywaru z nóżek. Zamieszajcie całość, zagotujcie i zdejmijcie garnek z ognia. Po kilku minutach zdejmijcie pianę łyżką cedzakową, a wywar przecedźcie przez sito wyłożone gazą. By mieć pewność, że galareta będzie klarowna, możecie powtórzyć tę czynność jeszcze jeden lub dwa razy.
Przepis na zimne nóżki
Składniki:
-
2 nóżki wieprzowe
-
1 golonka
-
1 cebula
-
1 pietruszka
-
2 marchewki
-
kawałek korzenia selera
-
3-4 listki laurowe
-
po kilka ziaren ziela angielskiego i czarnego pieprzu
-
sól
-
1-2 ząbki czosnku
Przygotowanie nóżek:
Nóżki i golonkę oczyść, opłucz, możesz pokroić na mniejsze kawałki. Umieść w garnku, zalej zimną wodą.
Do garnka dodaj opieczoną na suchej patelni cebulę, oczyszczoną pietruszkę, marchewkę i seler, a także listki laurowe, ziele angielskie i pieprz.
Całość gotuj na niedużym ogniu, gdy się zagotuje, zdejmij szumowinę. Dodaj trochę soli i gotuj na małym ogniu ok. 3 godziny, aż mięso zacznie odchodzić od kości.
Mięso, warzywa i przyprawy wyjmij łyżką cedzakową, wystudź. Do wywaru dodaj przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku, dopraw go, zagotuj, przecedź przez sito. Jeśli wywar nie jest klarowny, możesz go „oczyścić" metodą z ubitym białkiem.
Mięso oczyść z kości, pokrój na kawałki. Marchewkę pokrój w kostkę. Do niedużych miseczek wkładaj po trochu mięsa i marchewki, zalej wywarem.
Gdy mięso i wywar wystygną, miseczki wstaw do lodówki by nóżki stężały. Przed podaniem usuń z nóżek tłuszcz, podawaj z octem lub sokiem z cytryny do skropienia. Na naszej stronie znajdziesz też przepis Ewy Wachowicz na zimne nóżki . Polecamy też przepis na bezmięsne zimne nóżki .
Źródło zdjęcia: canva/hepjam
Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: newsy.gotujmy