Jak zrobić napar z kminku? Prosta receptura przyda się nie tylko w święta
Napar z kminku będzie pomocny, gdy po sycącym posiłku poczujemy się ociężali. Jego spożycie usunie nieprzyjemne dolegliwości i sprawi, że proces trawienia będzie przebiegał sprawniej. Przygotowanie herbatki z aromatycznej przyprawy jest niezwykle proste i warto jej spróbować, bo zawiera też szereg cennych składników odżywczych.
Kminek jest przyprawą kontrowersyjną. Wiele osób nie przepada za nim, choć dość powszechnie wiadomo, że dodawanie go do ciężkostrawnych dań mięsnych czy potraw z kapustą lub roślinami strączkowymi sprawia, ze stają się one lżejsze dla naszego żołądka.
Zawarte w nasionach kminku substancje rozluźniają skurcze mięśni w jelitach. Przyczyniają się więc do usprawnienia trawienia. Napar z kminku dostarczy nam też witaminy A, potasu, fosforu czy niacyny. Nieoceniony będzie również jako środek wyciszający i kojący nerwy, a także wsparcie w walce ze szkodliwymi, wolnymi rodnikami.
Przepis na napar z kminku
Prosty w przygotowaniu napar na dolegliwości trawienne, jaki możemy uzyskać z nasion kminku, będzie remedium na niespodziewane gorsze samopoczucie po spożyciu ulubionych, ciężkich dań. Można po niego sięgać bez ograniczeń, lecz oczywiście zalecamy ostrożność i nieczęste wybieranie tłustych, ciężkostrawnych potraw.
Składniki na 2 porcje:
-
1 łyżka nasion kminku
-
500 ml wody
Jak zrobić napar z kminku? Przepis jest bardzo prosty
Zmielone w młynku lub roztarte w moździerzu nasiona kminku zalewamy gorącą wodą. Parzymy pod przykryciem przez kwadrans, po czym odcedzamy uzyskany roztwór na sitku o gęstym splocie. Pijemy, gdy jest jeszcze ciepły.
Wskazówka: kminek możecie wymieszać pół na pół z suszonym majerankiem, który również łagodzi dolegliwości trawienne. Razem smakują fantastycznie.
Na naszej stronie znajdziecie inne przepisy na prozdrowotne napary i napoje. Szczególnie polecamy złote mleko — ajurwedyjski dobroczynny miks na bazie kurkumy, który świetnie wzmacnia odporność. Równie pyszny i skuteczny będzie napar z goździków, imbiru oraz herbaty .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Delikatny karp w szarym sosie. Lepszy niż smażony i w galarecie razem wzięte
-
Smalec z niezwykłym dodatkiem. O wiele lepszy od klasycznej wersji. Przyjemnie chrupie
-
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama