Smakosze.pl Porady Jaki jest najlepszy olej do śledzi?
canva/Ilia Nesolenyi, Getty Images

Jaki jest najlepszy olej do śledzi?

29 grudnia 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Śledzie w oleju poza samym Bożym Narodzeniem doskonale sprawdzają się również na Sylwestra, kiedy tłuste potrawy są bardzo często jedzone. Aby ryba miała najlepszy smak, należy użyć oleju lnianego. Dzięki niemu mięso śledzia staje się bardzo delikatne i wręcz rozpływa się w ustach. Poniżej zdradzamy przepis, dzięki któremu już zawsze przygotujesz je w doskonałym stylu.

Śledzie w oleju najczęściej sporządzane są na bazie oleju rzepakowego. To dobry wybór, ponieważ olej ten ma neutralny smak, jest tani oraz łatwo dostępny. Znacznie smaczniejszą opcją są jednak śledzie zalane olejem lnianym - w taki sposób robi je Anna Starmach.

Olej lniany nie tylko dodaje daniu swojego delikatnego orzechowego aromatu, lecz także korzystnie wpływa na fakturę samej ryby. Płaty śledziowe stają się za jego sprawą nadzwyczaj delikatne, przez co podczas jedzenia w ustach rozpływają się. Olej ten jest także wyjątkowo zdrowy - zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu krążenia.

Przepis na najlepsze śledzie w oleju lnianym

Składniki:

  • 500 g płatów śledziowych

  • 100 ml oleju lnianego

  • 1 cebula

  • 1 łyżka soku z cytryny

  • 1 łyżka octu winnego

  • 4 liście laurowe

  • 3 ziarna ziela angielskiego

  • pieprz

Zacznij od odsączenia śledzi z solanki i włożenia ich do miski. Zalej je świeżą wodą i namocz przez kilka godzin, aż zasolenie będzie ci odpowiadało. Wyłów je, osusz ręcznikiem papierowym i pokrój na równe kawałki o wielkości 3 cm.

Cebulę obierz, posiekaj w piórka i umieść na sitku. Przelej je wrzątkiem i odcedź. Umieść w miseczce, zasyp solą, zalej octem i sokiem z cytryny, przemieszaj i odstaw na 30 minut. Po tym czasie wyczyść duże słoiki.

Na dnie każdego z nich umieść śledzie, cebulę i przyprawy warstwowo. Takie słoiki zalej olejem lnianym, zakręć szczelnie zakrętkę i schowaj śledzie do lodówki na około 2-3 dni. Po tym czasie są gotowe do spożycia. Smacznego.

Jeśli masz ochotę na więcej przepisów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić pyszną wątróbkę z grzybami. Ten tekst wyjaśnia sposób na klasyczne pyzy z mięsem.

Śledź w oleju

Źródło zdjęcia: canva/alicjane, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: newsy.gotujmy.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy