Jakie właściwości ma zsiadłe mleko?
Zsiadłe mleko jest klasyką, którą uwielbiają szczególnie starsi Polacy. Przyzwyczajeni są bowiem do tradycyjnego dania złożonego z ziemniaków i sadzonych jajek wraz ze zsiadłym mlekiem. Produkt ten doskonale sprawdza się we wzmacnianiu odporności, a także chroni przed biegunkami i zaparciami.
Zsiadłe mleko kojarzy się wielu osobom z gęstą konsystencją, a także intensywnym kwaśnym smakiem. Jeśli ktoś go nie lubi, powinien spróbować się przemóc, gdyż właściwości zsiadłego mleka są wyjątkowo pomocne.
Co ciekawe, przygotowanie zsiadłego mleka jest banalnie proste nawet w domowych warunkach. Jedynym warunkiem jest posiadanie odpowiedniego mleka, które nie zostało poddane procesowi pasteryzacji i jest jak najświeższe.
Zsiadłe mleko na zaparcia i biegunkę
Duża zawartość żywych kultur bakterii sprawia, że wypicie zsiadłego mleka bardzo korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego. Jego działanie przywraca równowagę trawienną i cały system odpowiedzialny za trawienie i przyswajanie wartości odżywczych odpowiednio działa.
Picie zsiadłego mleka pobudza produkcję soków trawiennych oraz żółci, co znacznie przyspiesza proces przemiany materii. Co więcej, nie zawiera ono dużo laktozy, gdyż jest ona redukowana w trakcie fermentacji. Mogą je więc pić osoby z nietolerancją tego cukru.
Regulowanie działania jelit sprawia, że resztki pokarmowe są wydalane w odpowiedni sposób, co zapobiega zarówno zaparciom, jak i biegunkom. Napój ten chroni także żołądek przed chorobą wrzodową.
Na naszej stronie można znaleźć wiele ciekawych wieści ze świata kulinariów. W tym artykule zdradzamy, co ma do powiedzenia o cenach nad polskim morzem znany youtuber. Ten tekst poświęcony został jajkom z chowu klatkowego, które już niedługo znikną z większości dużych sieci sklepów.
Jak wykonać zsiadłe mleko w domu?
Niepasteryzowane świeże mleko wystarczy odstawić na kilka dni w ciepłym i ciemnym miejscu, a naturalnie występujące w nim bakterie rozpoczną fermentację. Co zrobić, gdy nie mamy dostępu do takiego mleka?
Pasteryzowane mleko trzeba na początku podgrzać do temperatury 28 stopni Celsjusza, a następnie dodać do niego kwaśną śmietanę. 1 łyżka śmietany starcza na 1 litr pasteryzowanego mleka. Teraz konieczne jest dokładne wymieszanie składników.
Po zamieszaniu odstawia się mleko ze śmietaną w ciepłe miejsce i po dwóch dniach powinno się zsiąść. Po fermentacji przechowuj je w lodówce. Zsiadłe mleko świetnie sprawdza się jako baza do kremów deserowych, koktajli czy dressingów.
Źródło: krisanapong detraphiphat, Getty Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: spirulina.pl; poradnikzdrowie.pl